Absurdná situácia: Petržalka dopláca na to, že rozširuje kapacitu vo svojich škôlkach

9.12.2023
0
Materská škola na Vyšehradskej

Zdroj: TS

Páčil sa vám článok?

Bratislavská mestská časť Petržalka zriaďuje a prevádzkuje materské školy. Mala by dostávať sto percent sumy, ktorú štát posiela na dieťa? Petržalský starosta a väčšina miestnych poslancov si myslí, že áno. Magistrát však chce z tejto sumy províziu tak, ako to funguje už roky. Bez ohľadu na nový zákon, ktorý mestu prikazuje platiť plnú sumu.

Poďme postupne: Od septembra platí zákon, ktorý zavádza povinnosť hlavného mesta poskytnúť materským školám sto percent príslušnej sumy výnosu podielových daní, t.j. presne toľko, koľko poskytuje aj súkromným zriaďovateľom.
Návrh zákona inicioval starosta Petržalky Ján Hrčka, keďže roky sa márne snažil získať od mesta plné financie na každé dieťa v škôlke. Mestská časť totiž dostávala len polovicu z tejto sumy, druhú polovicu musela kryť z vlastného rozpočtu. Absurdné to bolo o to viac, že súkromné škôlky plnú sumu dostávali.

„Materské školy sme nerozširovali preto, že sme nemali do čoho pichnúť. Rozširovali sme ich preto, že tu bolo 920 neprijatých detí a vzbury rodičov,“ konštatoval starosta s tým, že mestská časť rozšírila kapacity, vyriešila sociálny problém a... urobila si v rozpočte dieru v sume státisícov eur ročne.“ „Sto detí navyše nás stojí cca 250-tisíc eur ročne. Z týchto peňazí si polovicu nechá mesto a polovicu získa mestská časť, čím ročne prichádzame o enormné množstvo financií práve na prevádzku verejných materských škôl.“

Nový zákon teraz núti mesto zmeniť dodatok Štatútu, ktorý má okrem prerozdelenia výnosu z dane nehnuteľnosti určovať aj nové prerozdelenie príjmov medzi Bratislavu a jej mestské časti. „Mesto nám síce sľubuje kompenzáciu, no nie v takej výške, v akej by mala byť. Ide o jednorazovú sumu vyše 500-tisíc eur, avšak podľa mojich prepočtov by nám malo za štyri roky vytvárania nových kapacít v materských školách vrátiť 1,8 milióna eur,“ uzatvára šéf petržalskej samosprávy s tým, že keby Petržalka kapacity nerozšírila, peniaze od štátu by do mesta neprišli. Preto sa domnieva, že patria Petržalke.
Novembrové petržalské zastupiteľstvo sa so starostom stotožnilo a schválilo nesúhlasné stanovisko voči dodatku Štatútu. Uvidíme, či to Petržalke bude niečo platné, ostatné mestské časti s ním problém nemajú. Prečo?

Patrí k chudobným

V rámci celej Bratislavy bola práve Petržalka tá, ktorá za posledné štyri roky vytvorila najviac nových kapacít v škôlkach – až 60 percent. Avšak čím viac miest v materských školách prevádzkuje, tým viac peňazí na úkor iných činností ju to stojí.
Mestské časti sú financované najmä z daní z nehnuteľnosti a z daní z príjmov fyzických osôb. „Je absurdné, že Petržalka, ako najľudnatejšia bratislavská mestská časť so 120-tisíc obyvateľmi dostáva v prepočte na jedného obyvateľa o 50, niekedy až o 100 percent menej peňazí ako iné mestské časti,“ hovorí starosta.

Petržalka tak patrí spolu s Vrakuňou, Podunajskými Biskupicami, Karlovou Vsou a Dúbravkou k chudobnejším mestským častiam. Ružinov vďaka Slovnaftu alebo Devínska Nová Ves vďaka Volkswagenu patria k tým bohatším. Popri avizovanom zvyšovaní dane z nehnuteľnosti (v priemere o 35 %, schvaľovať sa má na decembrovom zastupiteľstve, pozn.red.) si znova polepšia. Pre nich dofinancovanie škôlok z vlastných rozpočtov nie je také zničujúce a môžu si skôr dovoliť komfort byť s mestom solidárne a mať pochopenie pre to, že sa snaží získať peniaze, kde sa dá – aj zachovaním „provízie“ za škôlky. „Bratislava sa už viac ako rok snaží vysporiadať s vážnymi výpadkami v rozpočte spôsobenými parlamentnou legislatívnou smršťou v predchádzajúcom období, ktorá v kombinácii s infláciou a nárastom cien energií obrala mesto o desiatky miliónov eur,“ píše magistrát. Navyše, Bratislave na rozdiel od iných samospráv nebola predchádzajúcimi vládami uznaná ani kompenzácia vo výške 30 miliónov eur za výpadok príjmov dopravného podniku počas pandémie, a tento výpadok muselo mesto sanovať zo svojho rozpočtu.

„Nemôžeme však jednu nespravodlivosť riešiť druhou nespravodlivosťou,“ reagoval Ján Hrčka, pričom narážal na zámer mesta neposielať mestským častiam plnú sumu za deti v škôlkach.

(pn, in)

Páčil sa vám článok?