Na opravenom moste pri nemocnici na Antolskej chýba bezbariérový priechod pre chodcov

12.11.2023
0

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

Pôvodne dvojmesačná rekonštrukcia mosta pri nemocnici Antolská sa predĺžila o viac ako mesiac. Bohužiaľ, mesto nevyužilo opravy a nespojilo ich s vybudovaním bezbariérového prechodu za mostom, po ktorom už roky volajú aktivisti aj pacienti.

„K predĺženiu prác na moste na Antolskej došlo vzhľadom na neočakávané práce, kedy po odbúraní konštrukčných vrstiev vozovky na moste bol zistený iný stav, ako predpokladala pôvodná projektová dokumentácia k mostu,“ informoval nás hovorca magistrátu Peter Bubla.

Rekonštrukcia, ktorá začala 17. júla, trvala do konca októbra. Jej súčasťou je aj nový asfalt na chodníku, ale „vybudovanie priechodu pre chodcov v rámci spomínanej rekonštrukcie mosta v predmetnej lokalite nateraz nie je v pláne“.
Už v roku 2018 hlasovali Bratislavčania v rámci občianskeho rozpočtu za projekt Bez bariér za zdravím. ,Žiadali zlepšiť podmienky pre chodcov, cyklistov, matky s kočíkmi a občanov so zníženou schopnosťou pohybu v okolí Nemocnice s poliklinikou na Antolskej neďaleko jazera Veľký Draždiak. Súčasťou mali byť aj dva priechody pre chodcov na začiatku Antolskej. Ľudia prichádzajúci zo sídliska a od zastávky MHD totiž prebiehajú cestu živelne hneď za mostom. Dočkáme sa ich? „Máme zaradené do zoznamu na spracovanie vypracovanie dvoch zadaní pre vybudovanie priechodov pre chodcov v predmetnej lokalite. Aktuálne zabezpečujeme všetky potrebné úkony nevyhnutné pre vybudovanie priechodov pre chodcov, ktorých trvanie závisí aj od dostupných finančných prostriedkov a nevyhnutných postupov pri verejnom obstarávaní. Obe tieto zadania však nesúvisia s už prebiehajúcou rekonštrukciou mosta,“ uviedol hovorca magistrátu.

Zdroj: Matúš Husár

Cestu od chodníkov oddeľujú vysoké obrubníky.

„Žiaľ, opäť prešlo pár rokov a nikam sa nepohlo vyriešenie Antolskej a nikam sa nepohla debarierizácia priechodov na chodníkoch a cestách v majetku mesta, či už boli skolaudované, alebo nie,“ reagoval autor projektu Bez bariér za zdravím, aktivista Martin Nýdr. „Tá oprava mosta, čo som preveroval, tak nezasahovala na miesto, kde je už na jednej strane bezbariérová príprava na priechod, tiež to ide z iných rozpočtových položiek, takže tu by som to ani nevidel reálne to riešiť v rámci opravy mosta. Ale mohlo to byť riešené cez iné rozpočtové položky. Je to naozaj absurdné, že pred zdravotníckym zariadením sú cez mestské chodníky a cesty, takéto bariéry.“

(in)

Páčil sa vám článok?