Vajnorské námestie chcú rekonštruovať, cieľom je vytvorenie pešej zóny bez áut

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

V uplynulých dňoch sa skončila súťaž návrhov na urbanisticko-architektonické riešenie historického námestia vo Vajnoroch. Výstava súťažných návrhov by sa mala konať od 6. decembra v priestoroch tamojšieho miestneho úradu.

Spracované návrhy budú slúžiť ako podklad pre verejnú diskusiu o budúcom charaktere centra Vajnor. Úlohou súťažiacich bolo vyrovnať sa s vytvorením ústredného priestoru tejto mestskej časti a s posilnením historického odkazu. Z urbanistického hľadiska sa požadovalo predložiť návrh na funkčné využitie jednotlivých priestorov námestia s väzbami na širšie zázemie a z hľadiska architektonického sa požadovalo predloženie úprav existujúcej typickej vajnorskej zástavby s podmienkou jej zachovania a obnovy. Špecifickou požiadavkou bolo zvážiť využitie legendy o vajnorskom drakovi a jej zakomponovanie do riešenia námestia. Riešitelia dokumentovali návrh dynamickej, statickej a pešej dopravy, návrh ústredného zhromažďovacieho priestoru, návrh zelene, drobnej architektúry s mobiliárom a osvetlenia. Osobitnou požiadavkou bolo spracovanie návrhu zjednocujúcich prvkov a riešenie detailov na vytváranie špecifickej historizujúcej atmosféry námestia.

Za stred obce (Vajnorské námestie) sa požaduje úsek Roľníckej ulice od križovatky s Rybničnou (vináreň Pri kaplnke) po križovatku s Kúkoľovou ulicou. Cieľom je dosiahnuť stav, aby stred Vajnor patril chodcom a aby z vytvorenej pešej zóny bolo vytlačené parkovanie. Medzi požiadavky poroty patrilo napríklad aj zveľadenie priestoru pred budovou miestneho úradu a jeho doplnenie o lavičky či zakomponovanie objektu objavenej historickej studne na Roľníckej ulici do výtvarného riešenia námestia. Požadovalo sa aj využitie fenoménu vody v podobe fontány, jazierka alebo potôčika pri komponovaní prvkov drobnej architektúry v priestore námestia, resp. v parku pred kostolom, pričom sa počítalo s využitím motívu „vajnorského draka“. Medzi odporúčaniami poroty bolo aj riešenie premiestnenia sochy svätého Floriána do kríženia hlavných osí pešieho pohybu (Roľnícka ulica - ulica Pod lipami).

Víťazný návrh pochádza od architekta Dušana Dinaja, na druhom mieste sa umiestnil návrh architekta Ronieho Vámoša, na treťom návrh akciovej spoločnosti Terraprojekt.

Páčil sa vám článok?