Do Petržalského parkovacieho systému mestská časť zapojila ďalšie súkromné parkovisko. Koľko zaplatíte?

27.10.2022
0

Zdroj: ac

Páčil sa vám článok?

Do Petržalského parkovacieho systému mestská časť zapojila ďalšie súkromné parkovisko. Koľko zaplatíte? Po štarte zvýhodneného nočného parkovania v Centre Technopol sa do verejného parkovania Petržalky zaradilo aj súkromné parkovisko na Muchovom námestí pri predajni Billa. Miestny úrad avizuje zapojenie ďalších.

Petržalská samospráva ešte v septembri predstavila novú spoluprácu so súkromným sektorom s cieľom zlepšiť situáciu s parkovaním v najviac problémových lokalitách sídliska. V rámci iniciatívy avizovala, že do svojho parkovacieho systému postupne zapojí parkoviská firiem, obchodných a administratívnych budov, ktoré sú v nočných hodinách nevyužívané.

Svoj pilotný projekt testovala na časti vonkajšieho parkoviska Centra Technopol na Kutlíkovej ulici, kde od 19. septembra platí systém zvýhodneného nočného parkovania – rezidenti parkujú úplne zadarmo a nerezidenti len za jedno euro za celú noc.

Keďže sa tento systém osvedčil, mestská časť takmer po mesiaci zapája do svojho Petržalského parkovacieho systému ďalšiu odstavnú plochu súkromnej spoločnosti. Je ním parkovisko predajne Billa na Muchovom námestí, kde za jedno euro na noc pohodlne zaparkuje až 102 vozidiel.

Muchovo námestie patrí, čo sa parkovania týka, k problémovým lokalitám. Najmä vzhľadom na hustú zastavanosť, ktorá súvisí s výhodnou polohou blízko centra mesta.

Zdroj: ac

„Okrem toho je súčasťou Dvorov 4 spadajúcich do parkovacej politiky hlavného mesta PAAS, ktorá tu na jednej strane výrazne zlepšila parkovanie domácim obyvateľom s trvalým pobytom, na strane druhej ale vytlačila nerezidentov do okolitých oblastí,“ vysvetľuje vedúci referátu mobility Miestneho úradu Petržalka Ivan Lučanič.

Dodáva, že práve tento stav bol jedným z hlavných dôvodov, prečo mestská časť oslovila aj spomínanú spoločnosť.

„Teší ma, že nám aj spoločnosť BILLA Slovensko promptne vyšla v ústrety a umožnila svojej samospráve zapojiť jej súkromné parkovisko do verejného parkovania. Verím, že aj toto je cesta, ako riešiť veci verejné v prospech väčšiny obyvateľov,“ pochvaľuje spoluprácu Lučanič s tým, že parkovísk bude viac.

„Uvedomujeme si, aké náročné je zaparkovať najmä vo večerných hodinách vo vybraných mestských častiach. Veríme, že poskytnutie našich parkovacích miest bude prínosom pre obyvateľov žijúcich v blízkosti našich predajní a zároveň sa tým nezníži komfort pre našich zákazníkov,“ konštatuje hovorkyňa obchodného reťazca Kvetoslava Kirchnerová.

Tak ako parkovisko Technopolu, aj táto súkromná odstavná plocha pre autá je pre lepšiu orientáciu vodičov zvýraznená v mobilnej aplikácii Urbi - Parkovanie na mape petržalského katastra žltou až oranžovou farbou, a to aj s príslušnými podmienkami.
V porovnaní s Technopolom však na parkovisku Billy zaplatia jedno euro na noc všetci bez ohľadu na to, či ide o rezidenta alebo nerezidenta. Aj napriek tomu ide, najmä pri porovnaní komerčných sadzieb za nočné parkovanie v Bratislave, o veľmi výhodné podmienky.

Rozdielne sú aj časy zvýhodneného nočného parkovania z dielne Petržalky a súkromného sektora.

Kým pri Technopole sa za výhodnejšie ceny parkuje od 18:00 do 7:30, Billa prispôsobila časy otváracím hodinám svojej predajne na Muchovom námestí a parkovanie za euro tam platí každú noc v čase od 22:00 do 07:00 vrátane víkendov a sviatkov.

Rozdiely sú aj pri platbe za parkovanie. V Centre Technopol je preferovaná cez aplikáciu Urbi, ale na Muchovom námestí sa poplatok dá uhradiť zatiaľ iba v parkovacom automate kartou a v hotovosti.

Denné prevádzkové poriadky a cenníky oboch parkovísk sa pre vodičov nemenia. V Centre Technopol majú počas dňa zadarmo prvú hodinu a pred Billou na Muchovom námestí až prvých 90 minút.

Už čoskoro by sa portfólio súkromných parkovísk zapojených do verejného parkovania Petržalky malo rozšíriť o ďalšie dve v gescii Billy - na Námestí hraničiarov a pri Zdravotnom stredisku Strečnianska, kde budú platiť rovnaké pravidlá.

Mestská časť však už dlhšie avizuje, že naďalej prebiehajú rokovania i s ďalšími obchodnými reťazcami a partnermi. Hovorí najmä o spoločnostiach Lidl Slovensko a TPD, ktoré by sa s ich súkromnými parkovacími kapacitami mali do petržalského systému pridať v najbližších mesiacoch.

(ts, ms) 

Páčil sa vám článok?