VIDEO: Bude tu konečne pokojný život? V Pentagone otvorili novú stanicu mestskej polície

19.9.2022
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Na Stavbárskej ulici v objekte Pentagonu v bratislavskej Vrakuni začala fungovať nová stanica mestskej polície. Nové pracovisko bude, rovnako ako stanica na Obchodnej ulici, pod správou Útvaru zásahovej jednotky a kynológie. Jej príslušníci tak budú bližšie obyvateľom Vrakune i Podunajských Biskupíc, ktoré sú hneď na druhej strane cesty.

Nové pracovisko mestskej polície vzniklo v nebytovom priestore domu na Stavbárskej ulici, kde sa pôvodne nachádzalo problémové pohostinstvo. Mesto vlani, po odsúhlasení mestskými poslancami, priestory odkúpilo a urobilo v nich komplexnú rekonštrukciu.

Mestská polícia slúžiaca na vysunutom pracovisku bude dozerať nielen na verejný poriadok a bezpečnosť v okolí Stavbárskej ulice, ale bude k dispozícii aj pre potreby obyvateľov Vrakune alebo Podunajských Biskupíc. 

FOTOGALÉRIA (Pentagon a otvorenie stanice mestskej polície):

,,Dnes je pre Vrakuňu historická udalosť, na ktorú sme čakali viac ako 30 rokov, je to možno malý krok pre Bratislavu, ale zato obrovský skok pre Vrakuňu. Určite to prinesie väčšiu bezpečnosť a poriadok do našej časti a ľudia budú mať výrazne väčší pocit bezpečia. Som úprimne rád, že sa nám tak skvelá vec podarila a chcel by som poďakovať každému, kto sa na tom podieľal,” uviedol Martin Kuruc, starosta mestskej časti Vrakuňa.

VIDEO Starosta Vrakune Martin Kuruc pri otvorení stanice mestskej polície:

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo vytvoriť plnohodnotný priestor, v ktorom budú pôsobiť mestskí policajti s cieľom, aby sa obyvateľky a obyvatelia dvoch mestských častí, vrátane obyvateľov Pentagonu, cítili bezpečnejšie a mali v prípade potreby možnosť operatívne sa poradiť či nahlásiť podnet. Situácia v rámci tohto sídliska sa vďaka opatreniam viacerých aktérov – mesta, mestskej časti, neziskových organizácií, či nášho mestského terénneho tímu postupne zlepšuje a veríme, že nové pracovisko a stála prítomnosť mestskej polície tento trend ešte posilní,” povedal Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

VIDEO Matúš Vallo pri otvorení stanice:

Jedným z prvých komunálnych politikov, ktorý sa o zriadenie stanice snažil, bola už v roku 2014 mestská poslankyňa za Vrakuňu Soňa Svoreňová. "Veľmi ma teší, že táto téma, s ktorou som vstupovala do volieb už v roku 2014, sa konečne dostala do finálneho riešenia. Po nešťastnej etape, keď tu na prechodné obdobie slúžil ako stanica karavan, je stanica zriadená tam, kde má byť. Teda v strede kruhu Pentagonu, kde sú problémy s kriminalitou a obťažujúcim správaním najvypuklejšie a kde si to dodnes mnohí mýlia s kempingom. Dúfam, že s profesionálizáciou práce mestskej polície, ku ktorej dochádza pod jej novým vedením, budem môcť čoskoro túto svoju prioritu pokladať za splnenú," povedala nám Svoreňová. 

Zdroj: ms

Starosta Vrakune Martin Kuruc a poslankyňa Soňa Svoreňová. 

Súčasťou novozriadenej stanice je rovnako, ako v prípade stanice na Obchodnej ulici, miesto prvého kontaktu pre ľudí. Na začiatok bude stanica otvorené počas pracovných dní od 7:30 do 15:30 hod. Na mestských policajtov sa tu môže obrátiť každý, kto preferuje osobný kontakt a potrebuje sa poradiť alebo nahlásiť podnet. Úradné hodiny budú reflektovať záujem verejnosti, potreby oboch mestských častí a aj možnosti mestskej polície a v prípade potreby sa budú upravovať. 

Hliadky mestskej polície však budú pracovisko využívať nepretržite, aj mimo oficiálnych otváracích hodín - ak sa nebudú nachádzať priamo na stanici, tak budú neďaleko nej.

„Mestská polícia, policajtky a policajti školení na prácu v rizikových oblastiach, v lokalite vykonávala doposiaľ hliadky minimálne šesťkrát denne. Nové vysunuté pracovisko na Stavbárskej ulici nám umožní byť ešte efektívnejší pri riešení problémov a zároveň pôsobiť preventívne,“ skonštatoval náčelník Mestskej polície Miroslav Antal.

VIDEO Šéf mestskej polície Miroslav Antal:

Stanicu budú predovšetkým využívať policajti z Útvaru zásahovej jednotky a kynológie, ktorí majú skúsenosti s prácou s ľuďmi s drogovou závislosťou alebo s ľuďmi bez domova. Spolu s nimi sa v danej oblasti bude môcť verejnosť stretnúť aj s ich kolegami z Okresného veliteľstva v Ružinove, ktorí majú tiež skúsenosti s prácou s ľuďmi v tejto oblasti.

Zdroj: ms

Nová stanica mestskej polície. 

Stanicu tvoria tri hlavné miestnosti – miesto prvého kontaktu pre ľudí, zasadačka a denná miestnosť pre zamestnancov. Prevádzka bude zamestnancom mestskej polície poskytovať všetku technickú podporu, je vybavená aj kamerovým systémom. Novú stanicu môžu využívať ako zázemie aj kolegovia z Policajného zboru SR. V prípade potreby a spoločných akcií v tejto oblasti bude novozriadený priestor slúžiť aj ako miesto na brífingy a prípadne porady. Návrh interiéru vytvoril Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý riešil aj návrh stanice na Obchodnej ulici v roku 2019.

Zdroj: ms

Na stanici už sú mestskí policajti i policajtky. 

Mesto v ohrozených lokalitách vrátane Stavbárskej ulice presadzuje kombinovaný prístup represívnych opatrení a sociálnych opatrení. V lokalite už viac ako rok pôsobí Mestský terénny tím, ktorý systematickou prácou podporuje zraniteľné skupiny obyvateliek a obyvateľov. V komunite pracuje napríklad na zlepšení finančnej situácie, začlenení sa na trhu práce a zvýšení kvality života obyvateliek a obyvateľov. Na Stavbárskej ulici v Komunitnej miestnosti OZ Bezpečné bývanie pôsobia sociálni pracovníci, ktorí za uplynulé obdobie realizovali stovky konzultácií a poradenstiev a nadviazali dlhodobú spoluprácu s približne 30 obyvateľmi.

Zdroj: ms

Pentagon. 

Hlavné mesto od roku 2019 otvorilo policajnú stanicu aj na Obchodnej ulici, kde sídli Útvar Zásahovej jednotky a kynológie. Vysunuté pracoviská otvorila Mestská polícia aj v Rači v Nemeckom kultúrnom dome, vo Vajnoroch na Ochotníckej ulici a v Rusovciach na Balkánskej ulici. Ešte v tomto roku by malo vzniknúť podobné vysunuté pracovisko aj v Devínskej Novej Vsi.

(ms) 

Páčil sa vám článok?