Konečne. Zochova sa má zmeniť na bezpečnejšie miesto s krajšími verejnými priestormi, prioritou budú chodci

16.5.2022
Vizualizácia Zochovej

Zdroj: MIB

Páčil sa vám článok?

Lokalita okolo Zochovej ulice je dôležitý dopravný uzol v centre hlavného mesta. Architekti vypracovali architektonickú štúdiu, ktorá navrhuje, ako by sa toto miesto malo zmeniť, aby sa tu verejnosť cítila bezpečne a komfortne. Obnova lokality Zochova patrí do mestského Programu Živé miesta na obnovu zanedbaných verejných priestorov.I nformovala o tom Annamária Ondrejková z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Denne ju využívajú ľudia smerujúci do a z centra mesta pešo zo zastávok mestskej hromadnej dopravy, či cyklisti. Do lokality Zochova patria ulice od Zámockej ulice po Župné námestie, ktoré pretína dvojprúdová Staromestská ulica. Celé okolie Zochovej má silný tranzitný charakter, ktorý prepája hradný kopec a okolie Palisád s historickým centrom mesta. "Územie však nespĺňa požiadavky funkčného verejného priestoru. Chýbajú bezpečné chodníky pre chodcov a cyklistov, bezbariérové prístupy do podchodu, verejné toalety či atraktívnejšie priestory, kde by mohli ľudia počkať na autobus. Prepojená, prehľadná a udržateľná. To sú tri hlavné kritéria, ktoré má budúca lokalita v okolí Zochovej ulice spĺňať, priblížila Annamária Ondrejková z Metropolitného inštitútu s tým, že riešené územie siaha od mimoúrovňového križovania ulíc Zámockej a Kapucínskej ulice so Staromestskou ulicou na juhu, až po budovu Najvyššieho súdu a ulicu Župné námestie na severovýchodnej strane a vyústenie Kozej ulice v severozápadnej časti. Staromestská ulica nie je súčasťou zadania, keďže tento priestor podlieha širším dopravným vzťahom.

Celá lokalita prejde podľa jej slov žiadúcou revitalizáciou, keďže viaceré priestory sú na konci svojej životnosti. Okrem komplexnej obnovy povrchov chodníkov, zastávok mestskej hromadnej dopravy, podchodu či priľahlých verejných priestorov, dôjde aj ku sprehľadneniu a zlepšeniu bezbariérovosti chodníkov pre peších a cyklistov.  

“Na projekte Zochova vidieť, že rozsah Živých miest sa pohybuje od malých zásahov až po celé lokality,” povedal Marcel Dzurilla, riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy s tým, že prioritou vo verejnom priestore bude chodec. Ako tvrdí, zásadnou úpravou má byť odstránenie existujúceho schodiska a nahradenie priľahlých oporných múrov popri historickej budove VŠMU. "Bariérový úsek nahrádzame pohodlným širokým chodníkom s novým stromoradím. Trasa od zastávky Zochova bude tak plynulá a súvislá a na jednej výškovej úrovni s ulicou až po premostenie s električkami, či Židovskú ulicu,“ vysvetlil.

FOTO Na Železnej studničke si posedíte priamo na brehu štvrtého rybníka, pribudli tam takéto pobytové schody

Na Železnej studničke vznikla pre návštevníkov ďalšia oddychová zóna. Na jednom z najnavštevovanejších miest na Partizánskej lúke pribudli pobytové schody, ktoré ešte viac spríjemnia pobyt v mestských lesoch. Nachádzajú sa na brehu štvrtého rybníka, pár metrov od amfiteátra a bufetu, ktorý v týchto mesiacoch rovnako prechádza obnovou. Nové Živé miesto bude návštevníkom sprístupnené celoročne.

​„Cieľom nášho návrhu je vytvoriť kontinuálny a prepojený mestský priestor bez bariér a vizuálneho smogu, očistený od nefunkčných nánosov minulosti. Chceme, aby bol prehľadným a čitateľným, s jasnou orientáciou nielen pre obyvateľov mesta, ale aj pre jeho návštevníkov. Našou víziou je miesto, ktoré nie je len tranzitným územím, ale aj destináciou. V tomto území sa nachádzajú viaceré verejné inštitúcie, ktoré si takýto priestor nielen zaslúžia, ale ho priam vyžadujú,“ priblížil návrh architekt Lukáš Kordík z ateliéru GutGut.

(nc)

Páčil sa vám článok?