FOTO Na Bottovej otvorili veľkokapacitné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny, fungovať bude nonstop

28.3.2022
Na Bottovej otvorili centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Páčil sa vám článok?

V Bratislave otvorili veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Zriadilo ho hlavné mesto v spolupráci so štátom, neziskovým a súkromným sektorom v priestoroch bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici. Centrum bude fungovať nepretržite a utečencom poskytne kompletnú pomoc. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia hlavného mesta a štátu.

Ruská invázia na Ukrajinu vyhnala milióny ľudí zo svojich domovov a bezpečné útočisko hľadajú aj v Bratislave. Už dnes sa ukrajinčina stáva druhým najčastejším jazykom v našom meste.  Magistrát spresnil, že v Bratislave doteraz získalo štatút dočasného útočiska 11 848 ľudí.

Hneď v prvých dňoch po začiatku invázie na hlavnej vlakovej stanici, v spolupráci s mimovládnymi organizáciami, železnicami a Okresným úradom mesto zriadilo bod prvého kontaktu a podpory pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny, kde pomohli viac ako 15-tisíc ľuďom z Ukrajiny a pomohli ubytovať viac ako 2 tisíc z nich. V rovnakom čase spustili prípravu veľkokapacitného Asistenčného centra pomoci. "Na jednom mieste tak poskytujeme základné služby a podporu, ktoré ľudia utekajúci pred vojnou potrebujú bezprostredne po príchode do nášho mesta, aby nemuseli zažívať ďalší zbytočný stres s vyhľadávaním základných služieb a podpory hneď po príchode," povedal primátor Vallo.

Nové asistenčné centrum pomoci na Bottovej by malo dokázať obslúžiť v prípade potreby až 2500 ľudí za deň. Okrem stravy tu nájdu aj potrebné informácie, priestor na oddych a vybavenie si potrebnej dokumentácie. Okrem základnej prvotnej podpory bude utečencom k dispozícii 25 ľahko dostupných pracovísk cudzineckej polície, ktorá vydáva štatút dočasného útočiska. Nájdu tu právne poradenstvo, psycho-sociálnu a zdravotnú pomoc, dôstojné priestory na oddych, detské kútiky, občerstvenie a zázemie pre hygienu. Požiadať môžu aj o dávku v hmotnej núdzi.

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Denne tu bude pomáhať 220 pracovníčok a pracovníkov mesta, úradov, organizácií a dobrovoľníkov. 

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

​ Oddelenie tu má aj cudzinecká polícia

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

​Utečenci v novom centre nájdu aj takéto priestory na oddych

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

​Detský kútik

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

​Občerstvenie

Vybraná lokalita v priestoroch bývalej dočasnej autobusovej stanici na Bottovej je podľa magistrátu ideálna z pohľadu logistiky, dopravy i kvalitného zázemia. Vytvorenie tohto komplexného centra bolo možné podľa slov primátora len vďaka spolupráci a nasadeniu štyroch hlavných skupín aktérov - samospráv, štátu, mimovládnych organizácií a súkromných spoločností.

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava


Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Nové centrum na Bottovej

Podľa Marcely Hajtmánkovej z občianskeho združenia (OZ) Tenenet, ktoré zabezpečuje psychologické a sociálne poradenstvo, potrebujú utekajúce ženy s deťmi najmä upokojiť. "Traumatické zážitky a traumy sú veľmi časté. Potrebujú sa upokojiť, aby prešli zo stavu emócie do stav racionality a začali riešiť veci, ktoré potrebujú pre seba i svoje deti," priblížila Hajtmánková.

Medzi poskytovaním službami je aj právne poradenstvo, ktoré bude fungovať každý deň od 8.00 do 22.00 h. Týka sa nielen registrácie o dočasné útočisko v spolupráci s cudzineckou políciou, ale o akékoľvek otázky a rady v tejto oblasti. "Na mieste prvého kontaktu na Hlavnej stanici nie je priestor na detailnejšie právne otázky a na to, aby sme sa s nimi mohli v súkromí porozprávať," povedala Zuzana Števulová z Ligy pre ľudské práva. Priestor bude napríklad aj na to, aby sa riešili prípadné obete trestných činov. Poznamenala, že ich oslovili tiež organizácie, ktoré začínajú zbierať dôkazy o vojnových zločinov pre prípadné súdne procesy, sú preto pripravení na vyškolenie právnikov a dobrovoľníkov na získanie dôkazov a svedectiev.

"Úlohou prítomných hasičov bude koordinovať všetky prítomné zložky a subjekty, ktoré sa pri práci vo veľkokapacitnom centre podieľajú," povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Martin Blaha. Na starosť budú mať zároveň potrebné servisno-obslužné činnosti. Do prác je zapojených aj niekoľko členov dobrovoľných hasičských zborov. 

Primátor zároveň vyzval ľudí, aby boli trpezliví a nápomocní k potrebám utečencov a pri ich integrácii do spoločnosti. "Bratislava je veľké mesto a pochopiteľne poskytuje utekajúcim najviac príležitostí pre dôstojný život do času, kým vojna na Ukrajine skončí. Ukrajinci k nám však neprichádzajú iba s natiahnutou rukou o pomoc. Keď sa s nimi rozprávate, viete, že našu pomoc chcú opätovať, chcú pracovať a sami sú pripravení prispieť k zlepšeniu svojej nezávideniahodnej situácie," dodal Vallo s tým, že okrem toho, že chcú, aby ich rodiny boli v bezpečí, túžia sa zároveň vrátiť domov. 

(nc)

Páčil sa vám článok?