FOTO a VIDEO: Pomáhajú tisíce ľudí, do Bratislavy dorazila z Dolného Rakúska pomoc pre ukrajinských utečencov

13.3.2022
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) prijal v nedeľu humanitárnu zásielku, ktorú mu poskytol jeho cezhraničný samosprávny partner, spolková krajina Dolné Rakúsko (Niederösterreich). Konvoj štyroch kamiónov priviezol do skladov v nákupnom centre Bory Mall hygienické potreby, hračky i ďalšie predmety dennej spotreby pre ľudí, utekajúcich pred vojnou na Ukrajine.

"Sú tam mydlá, toaletný papier, kefky, hygienické vložky, zubné pasty, ale aj hračky, papier, farbičky pre deti. Všetky tieto veci sú navyše rozdelené do balíčkov, takže už nebude potrebné predmety ďalej triediť a skladať,“ konkretizoval predseda BSK Juraj Droba obsah zásielky privezenej približne na 100 paletách.

"Polovicu tejto zásielky posielame na východnú hranicu, resp. na ukrajinské územie, polovica ostáva tu a bude distribuovaná pre utečencov, ktorí sa rozhodli ostať v hlavnom meste a kraji,“ priblížil Droba. Ocenil zároveň promptnosť pomoci rakúskeho partnera, rovnako angažovanosť rakúskej civilnej ochrany a dobrovoľných hasičov, ktorí zabezpečovali transport.

Zdroj: ms

Juraj Droba pri kamiónoch s pomocou.

Krajinský radca Dolného Rakúska Martin Eichtinger spresnil, že humanitárna zásielka pochádza zo zbierok domácností v celej spolkovej krajine. "Je to už tretí humanitárny konvoj, ktorý vysielame na pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Prvý smeroval do Moldavska, druhý na rumunsko-ukrajinské hranice a tento tretí sme priviezli na Slovensko,“ uviedol Eichtinger, oceňujúci systém organizácie humanitárnej pomoci zo strany BSK.

Zdroj: ms

​Krajinský radca Dolného Rakúska Martin Eichtinger.

FOTOGALÉRIA:

Zároveň sa teší z toho, ako sa obe krajské samosprávy dokázali spojiť a efektívne spolupracovať. "Žijeme ťažké časy, o to viac je skvelé, že dokazujeme aj na tejto úrovni schopnosť vzájomne si pomáhať a koordinovať naše úsilie," zdôraznil.

Zdroj: ms

​Starosta Lamača  Lukáš Baňacký.

Práve funkčnosť koordinovanej pomoci zvýraznil Lukáš Baňacký, starosta bratislavského Lamača, na území ktorého prevzali humanitárnu zásielku. "Dnes nie je podstatné, čo všetko dokáže jednotlivec, dnes je dôležité to, či dokážeme vytvoriť funkčný celok a systém, ktorý bude môcť flexibilne reagovať a adresne pomáhať podľa vývoja situácie," upozornil.

Kamióny v areáli nákupného centra Bory Mall v Lamači:

Slovenskí a rakúski hasiči vykladajú humanitárnu pomoc:

V sklade sa pomoc pre utečencov triedi:

Zástupcovia samospráv deklarovali, že sú pripravení pokračovať v spolupráci pri zabezpečovaní humanitárnej asistencie.

(tasr, ms)

Páčil sa vám článok?