Kvet uprostred váži 12 ton: Začína sa rekonštrukcia najväčšej fontány v Bratislave

16.11.2021
0

Zdroj: Marek Velček

Páčil sa vám článok?

Fontána Družba na Námestí slobody prejde po 40 rokoch prvou väčšou rekonštrukciou, vďaka ktorej sa má viac sprístupniť ľuďom. Dominanta námestia je od roku 2007 nefunkčná. Paralelne s opravou najväčšej fontány v  hlavnom meste bude od budúceho roka prebiehať komplexná revitalizácia celého Námestia slobody.

Hlavné mesto spolu s Generálnym investorom Bratislavy (GIB) odovzdali fontánu Družba stavebníkovi, ktorým je spoločnosť FERRMONT. Fontána má priemer 45 metrov, centrálna plastika váži 12 ton, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a v minulosti bolo v bazénoch až 2-tisíc metrov kubických vody.

„Som rád, že vraciame život ďalšej ikonickej stavbe v našom meste. Dlhoočakávaná komplexná revitalizácia Námestia slobody štartuje práve opravou fontány, ktorá patrí medzi najväčšie na celom Slovensku. V prvej polovici budúceho roka sa začnú práce aj na samotnom námestí. Družba má tvar rozvíjajúceho sa lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Toto posolstvo je aj v týchto dňoch viac než aktuálne,“ povedal Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

Fontána Družba sa nachádza v balíku projektov v rámci programu Živé miesta, ktorého cieľom je revitalizovať dlhodobo zanedbané verejné priestory v Bratislave, projekty zastrešuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

Zdroj: Marek Velček

Schátrané priestory pod fontánou.

Fontánu ohradia v priebehu najbližších dní a jej oprava potrvá minimálne rok. Fontánu vypustili ešte v roku 2007 kvôli zlému technickému stavu. Družba je v havarijnom stave, nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená je aj hydroizolácia bazénov. Taktiež je narušená statika 12-tonového kvetu. Väčšina technického zázemia fontány sa nachádza v podzemnej strojovni, ktorá je situovaná priamo pod fontánou. Po dokončení opravy sa majú jednotlivé bazény fontány viac sprístupniť ľuďom, aby sa v nich dalo osviežiť počas letných horúčav. Fontána tiež bude menej náročná na spotrebu vody. Okrem samotnej fontány sa bude upravovať aj priľahlé okolie, kde je dnes popraskaná žulová dlažba.

Zdroj: Marek Velček

Strojovňa pod fontánou.

„Súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány bola aj komunikácia s dedičmi autorských práv k dielu. Tí rekonštrukciu vítajú a zdieľame spoločný názor, aby sa fontána opäť opravila a slúžila ľuďom,” priblížila Natália Puschmannová z Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorá sa podieľa na koordinácii rekonštrukcie.

V druhej fáze sa začne postupne revitalizovať aj samotné Námestie slobody, ktoré takisto nebolo významnejšie rekonštruované od svojho vzniku v druhej polovici 20. storočia. V roku 2018 bolo na námestí urobených niekoľko rýchlych zásahov – poškodené schodisko vedúce k niekdajšej soche Gottwalda bolo vymenené za trávnik, časť trávnatých plôch dostala závlahu a na námestí vzniklo menšie športové ihrisko. Architektonická súťaž na celé Námestie slobody, ktorú zastrešovala kancelária hlavnej architektky, prebehla ešte v roku 2017 a zo 14 ateliérov priniesli najlepšie riešenie architekti z ateliérov 2021 a LABAK, ktorí sa špecializujú na zadania verejných investorov vo verejnom priestore.

Zdroj: MIB architekti

​Vizualizácia budúcej podoby fontány.

„Náš návrh revitalizácie Námestia slobody rešpektuje jeho pôvodný charakter, do ktorého prináša jemné zmeny. Priestor bude viac prispôsobený verejným podujatiam, ktoré sa tu historicky dejú. Fontána bude upravená tak, že návštevníci budú do nej môcť vstúpiť, aby sa schladili počas letných dní. Na námestí navrhujeme výsadbu nových stromov, sprístupnenie časti vyvýšených záhonov a tiež detské ihrisko. Plánuje sa nový mobiliár, pričom smetné koše a lampy verejného osvetlenia majú citlivo nadviazať na pôvodný kvalitný dizajn. Pri lavičkách sa uvažuje s replikami pôvodného dizajnu s kvalitnejšou povrchovou úpravou,“ priblížil jeden z autorov návrhu Peter Lényi z ateliéru 2021.

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Ide o dielo architektov Virgila Droppa a Juraja Hlavicu a sochárov Karola Lacka, Tibora Bártfaya a Juraja Hovorku.

Počas socializmu sa Námestie slobody volalo Gottwaldovo námestie na počesť prvého česko-slovenského komunistického prezidenta Klementa Gottwalda ktorý mal pomník so svojou družinou v jednom z rohov námestia. Súsošie odstránili v rokoch 1992 až 1994. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989 a slúži na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?