VIDEO a FOTO: „Takto vyzerá šikana rezidentov na parkoviskách!“ sťažuje sa Petržalčan

6.8.2020
0

Zdroj: Čitateľ Róbert

Páčil sa vám článok?

„Bývam v Petržalke 33 rokov. Máme za domom parkovisko, kde sme doteraz bez problémov parkovali. Ale toto už neplatí, nakoľko po namaľovaní vodorovného značenia na rezidenčnom parkovisku sme sa stali rukojemníkmi mestskej polície, ktorá dáva papuče a vyberá pokuty aj od ľudí zaregistrovaných v parkovacom systéme!“ napísal nám čitateľ Róbert.

Problémom je Zákon 8/2009 Z.z. § 23 Zastavenie a státie. Ten okrem iného hovorí, že „ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich“. Väčšina vodičov však o tejto klauzule ani nechyruje. Rezidenti teda prídu na „svoje“ parkovisko a keď je večer plné, postavia sa tam, kde nezavadzajú. Málo platné. Ráno si nájdu na aute papuču podobne, ako sa to stalo nášmu čitateľovi Róbertovi. „Okrem toho, že tam nebolo namaľované miesto, tak som nič neporušil. Dodržal som odstup, neprekážal som. Policajti napísali na doklad, že som parkoval mimo plateného miesta. To nie je pravda, som registrovaný v systéme! Sú tam ďalšie miesta, kde nie sú čiary a tam neboli papuče!“ 

Róbert podobne ako mnoho ďalších Petržalčanov sa riadne zaregistroval v petržalskom parkovacom systéme ešte v októbri 2019. „Ani vo sne by mi nenapadlo, že na parkoviskách, ktoré by ma ako rezidenta mali zvýhodňovať, zrazu údajne môžem parkovať iba v modrom vodorovnom značení. Ani zvislé dopravné značenie na vstupe na parkovisko také niečo nenariaďuje,“ hovorí vodič z povolania, ktorý sa k tomuto zákonu tiež dostal až teraz.

Zdroj: Čitateľ Róbert

​Doklad z polície hovorí, že „parkoval mimo plateného miesta“. „Sú tam ďalšie miesta, kde nie sú čiary a tam neboli papuče! Podľa akého kľúča postupuje mestská polícia?“ pýta sa dotknutý občan.  

„Čo je podstatou rezidenčného parkovania? Aby rezident po príchode domov mal kde zaparkovať. Všetci vieme, aká je skutočnosť, pravidelne krúžime, aby sme niečo našli. A  keď sa to podarí, tak príde mestská polícia a dá vám papuču. Uznajte, je to normálne? Na našom parkovisku na Pifflovej - Černyševského za bývalou Minoltou sme po zavedení rezidenčného parkovania prišli o 25 parkovacích miest. Naokolo sú u ďalšie štyri parkoviská, ktoré sú takisto pokutované mestskou políciou ako naše. Paradoxne stačí, keď vyjdete z rezidenčného parkoviska, a tam je už možné všetko,“ konštatuje smutne a žiada kompetentných, aby ste sa zasadili o úpravu horeuvedeného zákona. 

Zdroj: Čitateľ Róbert

Na tomto parkovisku by teoreticky mali dostať „papuče“ všetci parkujúci v strede.

FOTOGALÉRIA (V Petržalke parkuje mnoho ľudí, ktorí nie sú z Bratislavy. Parkujú však na miestach, ktoré nie sú na rezidenčných parkoviskách, a tak ich nikto nepostihuje):

​Fakt je, že MsP nemôže rozlišovať, či ide o Bratislavčana alebo o mimo-Bratislavčana alebo rezidenta či nerezidenta, ak neparkuje podľa zákona. Veľmi často konajú policajti na základne podnetu, a ten musia riešiť. Najviac oznámení prichádza z oblastí dopravy, ide až o 90% percent všetkých podnetov na mestskú políciu! „Ak nám človek jedným telefonátom nahlási, že na Vavilovovej stojí 20 áut na chodníku a policajt zistí, že je to pravda, musí zo zákona konať. A nemôže diferencovať, či ide o  Petržalčana alebo nie,“ vysvetlil nám veliteľ expozitúry Mestskej polície Bratislava V Tibor Lehocký.

„Po sfinalizovaní parkovacej politiky v Petržalke by som tieto pokuty chápal,“ dodáva Róbert. „Ale v súčasnej situácii, keď je vyznačená iba časť Petržalky, to beriem ako vydieranie nás rezidentov, ktorí sme splnili všetky podmienky na parkovanie. Namiesto toho, aby ste nám pomáhali, nás sankcionujete. Keď chcete, aby sme parkovali iba na vyznačených miestach, tak ich dorobte, postavte parkovacie domy, garáže, robte a potom to riešte!“

VIDEO: "Opapučované" autá Bratislavčanov na rezidenčnom parkovisku:

(in)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie