Farebné obrazce po zemi: Čo sa to deje na Komenského námestí?

4.8.2020
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Ak prechádzate bratislavským Starým Mestom, možno ste si všimli ďalšie zmeny, ktorými prechádza Komenského námestie, teda priestor za historickou budovou Slovenského národného divadla.

Komenského námestie slúžilo v minulosti ako parkovisko, no nové vedenie magsitrátu ho začalo pretvárať na verejný priestor. Námestie sa mení i v týchto dňoch, zaplnili ho rôzne farebné obrazce.

"Na Komenského námestí práve prebieha dočasná úprava námestia, ktorá premení tento priestor na miesto oddychu. Na námestí bude výstavný priestor, spolu s oddychovými prvkami a vegetáciou, slúžiaci obyvateľom do začiatku realizácie víťazného návrhu architektonickej súťaže, ktorá práve prebieha," odpovedala na naše otázky hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

"Dočasná úprava vychádza z participácie s obyvateľmi z minulého roka – na námestí sme sa ľudí priamo pýtali, čo by v danom priestore uvítali. Na základe výstupov sa jasne ukázali hlavné témy súvisiace s budúcnosťou námestia. Rezonoval tu zelený, oddychový a pokojný charakter námestia so stromami, podpora podmienok pre peších a cyklistov, viacgeneračné  a viacfunkčné využitie či prítomnosť kultúry. Silno sa ozývala aj potreba reagovať na klimatickú krízu – zmeniť na námestí mikroklímu a zabezpečiť rôznymi spôsobmi chládok a zatienenie," vysvetlila Rajčanová.

FOTOGALÉRIA:

Výsledky architektonickej súťaže budú známe na jeseň tohto roka. Súčasťou zadania je vypracovanie riešenia krajinnej úpravy, dopravného riešenia, architektonických objektov aj návrh mobiliáru a verejného osvetlenia.  Dočasnú úpravu a architektonickú súťaž realizuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

Veľkými zmenami prechádzalo námestie aj počas leta minulého roka. Najskôr ho vyčistili, uprostred vytvorili zelený kruh, ktorý je symbolom zmeny a naznačením centrálneho priestoru pre stretávanie sa ľudí. Na námestí postupne pribudla dočasná mobilná zeleň, dva foodtrucky, červené stoly a stoličky z projektu Sadni si! i pingpongový stôl. Na námestí sa počas minuléhor oka organizoval aj pravidelný program, napríklad bábkové divadlo pre deti či kurzy tanca pre dospelých.

(ms)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie