Ako to dopadlo? V jazerách a studniach vo Vajnoroch kontrolovali kontamináciu vody

15.6.2020
0
Testovanie kvality vody BVS

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

V bratislavskej mestskej časti Vajnory nepotvrdili kontamináciu vôd v studniach a vo Vajnorských jazerách z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji (okres Senec), časť Farná. Informoval o tom starosta Vajnôr Michal Vlček, odvolal sa pritom na výsledky rozboru vody.

Vo vode sa podľa starostu nepotvrdili žiadne nebezpečné chemické látky pochádzajúce z nelegálnej skládky Farná. "Analýza nepreukázala kontamináciu vody vo Vajnorských jazerách a studniach, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti jazier. Napriek tomu situáciu nechceme podceniť a aj v budúcnosti budeme vodu vo Vajnoroch preventívne testovať," skonštatoval Vlček.

O výsledkoch rozboru vody plánuje informovať aj ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). Zároveň sa bude zaujímať o ďalší postup envirorezortu vo veci sanácie tejto nelegálnej skládky. Nachádza sa totiž na hranici mestskej časti Vajnory.

Minister životného prostredia nedávno informoval, že odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji, v katastrálnom území časti Farná, znečistil podzemné vody. Potvrdil to znalecký posudok z prebiehajúceho vyšetrovania. Šéf envirorezortu tvrdí, že znečistenie je veľmi vážne a šokovalo ho zloženie jedov, ktoré sa na skládke našli. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) má presondovať aj okolie skládky a zistiť, ako a kde sa až šíri znečistenie.

Občianske združenie Triblavina, ktoré ako oznamovateľ trestnej činnosti skládkovania nepovoleného odpadu nahliadlo do vyšetrovacieho spisu, TASR informovalo, že v troch odberných miestach na území skládky bolo identifikovaných až 68 rôznych nebezpečných látok vrátane pesticídov. Okrem toho z 28 odobratých vzoriek bolo 25 pozitívnych na prítomnosť azbestu, čo pravdepodobne dokazuje jeho zhromažďovanie alebo dokonca predrvovanie. "Koncentrácia karcinogénnej látky benzo(a)pyrén 27-krát prekračuje povolený limit," upozornilo združenie.

Na margo týchto informácií zabezpečil starosta Vajnôr rozbor kvality vody z Vajnorských jazier i zo studní v ich blízkosti, aby zistil, či nedošlo k ich kontaminácii zo skládky.
(TASR) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie


Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.