VIDEO: Veľká dopravná zmena na Račianskom mýte - na čo si tu budete musieť dať pozor?

20.5.2020

Zdroj: FB Bratislava - hlavné mesto SR

Páčil sa vám článok?

Na križovatke Šancovej s Račianskou ulicou sa mesto Bratislava rozhodlo od štvrtka 21. mája 2020 urobiť veľkú zmenu v organizácii dopravy. Od Trnavského mýta už nebudú môcť automobily odbočiť smerom do Rače, čím sa môže zväčšiť priestor pre chodcov čakajúcich na priechode a uprednostní sa MHD v smere na Hlavnú stanicu.

"Na tomto mieste rušíme od štvrtka 21. mája 2020 pravé odbočenie áut zo Šancovej na Račiansku ulicu, čím rozšírime priechod a priestor pre chodcov, ktorý nebol dostatočný. Na kriticky úzkom ostrovčeku sa totiž ľudia v dopravných špičkách fyzicky nezmestili a museli stáť na ceste. Z tohto dôvodu sme zrušili toto málo frekventované odbočenie áut doprava. Pred zrušením sme prihliadali aj na skutočnosť, že blízke okolie ponúka vodičom viaceré náhradné možnosti trasovania," informovalo mesto Bratislava na sociálnej sieti.

Magistrát odporúča motoristom nasledovné možnosti obchádzky:

Vajnorská – Kutuzovova – Kukučínova (resp. Trnavské mýto – Kukučínova)
Trnavské mýto – Krížna – Legionárska
Šancová – Karpatská – Pionierska

Ide o tento ostrovček: 

Mesto informovalo, že plocha okolo ostrovčeka prejde komplexnejšou rekonštrukciou najneskôr v roku 2021 tak, aby bola zjednotená s úrovňou chodníka.

Zdroj: FB Bratislava hlavné mesto SR

"Na tejto križovatke na Šancovej v smere na Hlavnú stanicu zároveň zavádzame preferenciu MHD, čo znamená, že keď autá zastanú na červenú, autobus má zelenú ešte približne 13 sekúnd. Pre zvýšenie bezpečnosti je inštalovaný odpočet zeleného signálu pre chodcov a taktiež upozorňujúci signál blikajúceho autobusu. Chceme preto poprosiť chodcov, aby nevstupovali na priechod na červenú, aby tak neohrozili seba a prechádzajúce vozidlo MHD," upozorňuje ďalej bratislavský magistrát, ktorého rozhodnutie sa nestretlo len s priaznivými reakciami Bratislavčanov. Viacerí navrhovali, aby sa radšej upravili intervaly svetelnej signalizácie na tejto križovatke. Pán Martin na FB stránku magistrátu napísal: "Veľmi zlý nápad. Je úplne legitímne rušiť odbočenia doľava, v záujme plynulosti premávky, ale zrušiť túto odbočku vpravo je úplný nonsense. Zmeňte radšej impulzy zelenej pre chodcov, aby nezastavovali na danom trojuholníku, ale toto mesto ponúka jedno zlé dopravné a parkovacie rozhodnutie za druhým."

Zdroj: FB Bratislava - hlavné mesto SR

Podobný názor vyslovil aj Jozef: "Absolútne nehorázne rozhodnutie. Celé zlé! Pravidelne a denne využívam túto odbočku, aby som nemusel krúžiť cez nezmyselné oblúky po uličkách. Však to je jediná možnosť, ak idem zo smeru Trnavské mýto ako sa dostať domov na Račiansku. Naozaj skvelé rozhodnutie! Hlavne, že chodci sa tlačia. A budú sa tlačiť aj tak. Toto nie je riešenie."

So zámerom magistrátu sa stotožnil pán Teodor: "Chodím tade každý deň do práce a toto rozhodnutie vítam. Možno to niektorým skomplikuje odbočovanie autom, ale chrániť životy chodcov je omnoho dôležitejšie." 

(ars)

Páčil sa vám článok?