Poslanci zrušili protizákonné nariadenie

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Všeobecne záväzné nariadenie o sprievodcovskej činnosti na území Bratislavy, ktoré bolo v platnosti od roku 1991, zrušili poslanci mestského zastupiteľstva pre jeho protizákonnosť.

Urobili tak na základe protestu bratislavského krajského prokurátora, ktorý primátora Andreja Ďurkovského písomne upozornil na to, že nariadenie obmedzuje ústavné právo slobodnej voľby povolania a prípravy naň, právo podnikania a uskutočňovanie zárobkovej činnosti. Nariadenie oprávňovalo k sprievodcovskej činnosti na území Bratislavy len tých ľudí, ktorí aj napriek predtým získanému oprávneniu na sprievodcovstvo ešte museli skúškou spôsobilosti získať preukaz s územnou platnosťou. Predtým museli absolvovať 200-hodinový kurz Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. Nariadenie neuznávalo osvedčenia iných vzdelávacích ustanovizní, ktoré majú akreditáciu ministerstva školstva na vzdelávacie kurzy pre turistických sprievodcov. Takýto postup je však v rozpore so zákonom.

Poslanci zároveň schválili, že magistrát musí vypracovať nové všeobecne záväzné nariadenie v súlade s pripravovanou vyhláškou ministerstva hospodárstva o sprievodcovskej činnosti, ktorá by mala byť platná od budúceho roku.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.