Devínska Nová Ves, Devín i ďalšie časti majú linku pomoci, pomôže im napríklad s nákupom jedla

18.3.2020
0

Zdroj: pixabay.com

Páčil sa vám článok?

Bratislavská Devínska Nová Ves zriadila v nadväznosti na šírenie nového koronavírusu telefonickú linku pomoci pre osamelých seniorov a hendikepovaných občanov. Určená je na zabezpečenie dovozu jedla či pomoci s nákupmi, alebo vyzdvihnutia liekov. Mestská časť o tom informuje na svojej webovej stránke.

"V nadväznosti na šírenie ochorenia COVID-19 a potreby ochrániť tých najzraniteľnejších spomedzi nás zriadil starosta Dárius Krajčír nepretržitú telefonickú linku na pomoc pre našich osamotených seniorov a hendikepovaných občanov," uvádza samospráva s tým, že volať sa dá na nepretržitú linku 02/32 33 33 32 alebo na sekretariát starostu na číslo 02/60 20 14 44.

Mestská časť v tejto súvislosti apeluje na obyvateľov, aby nezabúdali na seniorov či starších susedov vo svojom okolí. "Ponúknite im vašu pomoc, alebo im odporučte našu linku pomoci," poznamenáva samospráva. Upozorňuje zároveň na to, aby pri kontakte so seniormi dodržiavali ľudia bezpečný odstup a nezabudli na nosenie ochranného rúška.

Pomocnú ruku podáva aj mestská časť Devín. "Ak bývate v našej mestskej časti a máte problém so zabezpečením základných životných potrieb, prípadne evidujete vo vašom susedstve takéhoto človeka, prosím, nahláste to na telefónnom čísle 02/60202511 alebo e-mailom na podatelna@devin.sk," vyzýva samospráva na webovej stránke.

Na najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva myslí v tomto smere aj Dúbravka, ktorá má viac ako 6400 obyvateľov starších ako 70 rokov a v opatrovateľskej službe 90 osamelo žijúcich seniorov. Okrem kampane s informačnými materiálmi spustila aj tzv. linky a e-mail pomoci. Prostredníctvom nich sa môžu na mestskú časť obrátiť seniori, ak potrebujú doviezť jedlo alebo lieky, prípadne potrebujú rady či odporúčania.

"Ide o mobilnú nonstop linku - 0948 350 723, pevnú linku 02/6920 2545 a e-mail: pomoc.seniorom@dubravka.sk. Obsluhujú ich zamestnanci miestneho úradu," priblížila hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová s tým, že do distribúcie letákov a informácií do bytových domov sa zapája aj starosta Martin Zaťovič, miestni a mestskí poslanci, Rada seniorov v Dúbravke, učitelia či dobrovoľníci.

Senior linku zriadil aj Lamač. "Seniori, ktorí doposiaľ nevyužívali stravovanie zabezpečované mestskou časťou a z dôvodu preventívnych opatrení pre nový koronavírus sa ocitli v krízovej situácii, v rámci ktorej sú odkázaní na pomoc vo forme dovozu obedov, môžu kontaktovať telefonicky centrum sociálnych služieb," informuje o tom mestská časť na svojom webe.

Senior linka s číslom 0951 277 384 funguje v pracovné dni od 8.00 do 15.00 h. Cena jedného obeda je 2,60 eura, pričom samospráva upozorňuje, že poskytovanie stravy pripravovanej v školskej jedálni je možné realizovať v priebehu pracovných dní a poskytuje sa nepretržite, teda nielen vo vybrané dni. 

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.