O obnove Námestia SNP sa stále rokuje

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

O revitalizácii Námestia SNP, ktorej súčasťou by malo byť vybudovanie komerčne využiteľných podzemných priestorov, sa hovorí už niekoľko rokov. Rokovania o charaktere revitalizácie stále trvajú.

Základné predstavy magistrátu sú v tomto smere viac-menej jasné. Rekonštrukcia Námestia SNP vychádza zo záujmu mesta v zhode s mestskou časťou Staré Mesto dať tomuto centrálnemu námestiu s celoslovenským významom nielen vonkajšiu novú tvár, ale zmeniť výnimočný priestor tak, aby získal „nového ducha“. Je isté, že mesto nemá záujem meniť jeho názov a chce, aby na tomto priestranstve zostalo pietne miesto. Predstava mesta v súvislosti s investorom je taká, že rekonštrukcia nadzemnej časti námestia bude protihodnota za možnosť komerčného využitia podzemnej časti. Mesto má tiež záujem, aby obnova tohto centrálneho námestia bola špičková, ale uvedomuje si, že toto riešenie je ekonomicky náročné pre investora. Snahou mesta pritom je, aby finančne nemuselo vstupovať do tohto projektu.

Podľa našich informácií z magistrátu má mesto eminentný záujem, aby sa do architektonickej súťaže zapojili architekti z celého Slovenska, aby to nebola len „bratislavská“ súťaž. Mesto deklaruje záujem, aby námestie nebolo prejazdné a aby bol zabezpečený iba vstup do podzemných garáží, či už existujúcich (Uršulínska) alebo tých, ktoré v rámci rekonštrukcie pribudnú v jeho podzemí. Pri tomto projekte bude rezervovaný koridor pre pôvodne plánované metro. Problémom, ktorým sa bude treba zaoberať podrobnejšie, sú podzemné siete a podzemná voda.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.