Bratislavčanov trápia komáre, niektoré mestské časti žiadajú zásah

11.6.2019
0
Komáre

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Obyvateľov obcí v povodí Moravy na Záhorí, ale i mestských častí Bratislavy trápia komáre. Verejnosť, ale i starostovia žiadajú o zásah, súčasnú situáciu opisujú ako kalamitný stav. O situácii v utorok rokovali s predstaviteľmi Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

"Mestská časť Bratislava Dúbravka 10. júna žiadala o riešenie začínajúcej kalamitnej situácie s komármi. Urobila tak na základe podnetov obyvateľov týkajúcich sa množiaceho sa bodavého hmyzu – komárov. Mestská časť žiadala, aby bol v prípade potreby vykonaný dezinsekčný zásah vo vzťahu k hygienicko-protiepidemiologických opatreniam. Žiadosť smerovala na Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Bratislavský samosprávny kraj a Magistrát hlavného mesta," prezradila pre banoviny.sk Lucia Marcinatová z miestneho úradu v Búdbravke.

"Nedá sa tu normálne žiť," opísal situáciu vo svojej obci starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič. Domnieva sa, že BSK neaplikoval v dostatočnom predstihu biologickú látku, ktorá má zamedziť liahnutiu komárov a v súčasnej situácii je možný iba chemický postrek, ktorý však kraj odmieta. "Nechali nás v probléme," myslí si o postupe samosprávneho kraja starosta najzápadnejšieho sídla na Slovensku.

Postup BSK a biologickú obranu proti premnoženiu komárov prostredníctvom látky Bti, využívajúcej kmene baktérií napádajúcej larvy komárov, kritizuje aj starosta Vysokej pri Morave a poslanec samosprávneho kraja Dušan Dvoran. Vysvetľuje, že ak prišlo k vyliatiu Moravy počas nedávnych povodňových stavov a polia zaliala voda, je spomínaný spôsob zbytočný a len plytvaním finančných prostriedkov, a v mimoriadnej situácii nie je možné odmietať chemický postrek s argumentom, že 'to treba nechať na prírodu'. "Ani pri bakteriálnej infekcii, ktorá môže ohrozovať váš život, sa zrejme nebudete spoliehať na to, že si s tým príroda nejako poradí, ale budete brať antibiotiká," skonštatoval. Upozornil aj na zdravotné riziká a choroby, ktoré prenášajú komáre. "V našej obci sa potvrdila nebezpečná choroba dirofilarióza prenášaná komármi, ktorá postihuje najmä mačky, psy a voľne žijúce dravce, no môže ťažko poškodiť aj zdravie človeka,“ vystríhal.

Na utorkovom stretnutí vyzval za starostov predsedu BSK Juraja Drobu, aby sa okamžite zasadil o riešenie krízovej situácie s komármi.

"Župan Juraj Droba v súvislosti s náhlym premnožením komárov v obciach na Záhorí v povodí rieky Moravy, zvoláva na zajtra ráno krízový štáb. Župa stojí za starostami v území bude hľadať spoločné riešenie, aj napriek tomu, že postreky proti komárom nie sú povinnosťou samosprávnych krajov," povedala nám hovorkyňa BSK Lucia Forman. 

"Hlavné mesto má vysúťaženého dodávateľa na aplikáciu biologického dezinsekčného prípravku proti komárom (BTi) , ktorý je účinný proti larvám komárov. Ide o šetrný, nechemický spôsob, ktorý nie je rizikom pre zdravie ľudí a ostatných živočíchov. K používaniu chemického postreku s rizikom negatívneho dopadu na zdravie človeka mala v minulosti výhrady aj verejnosť v takto postrekovaných územiach. Hlavné mesto vykonáva plošný monitoring potenciálnych liahnísk komárov, aby bolo možné aplikovať tento biologický dezinsekčný  prípravok. S monitoringom budeme paralelne vykonávať aj aplikáciu prípravku proti komárom. Pre úplnosť je potrebné dodať, že ani aplikáciu tohto biologického prípravku nie je možné používať v 4. a 5. stupni ochrany územia v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny (sem patria aj územia v okolí vodných tokov, ktoré bývajú zaplavované a kde sú liahniská komárov). Aplikácia prípravku v týchto chránených územiach je možná len v prípade udelenia výnimky príslušného orgánu ochrany prírody. Avšak aj vzhľadom na to, že ide o šetrnú metódu, komunikujeme s orgánom ochrany prírody, aby sme mohli aplikovať tento prípravok aj v štvrtom stupni ochrany. V prípade, že by došlo ku kalamitnému stavu premnoženia a výskytu komárov na území hlavného mesta, o prípadnom chemickom postreku z hľadiska ochrany zdravia ľudí rozhodne Regionálny úrad verejného zdravotníctva," reagoval na naše otázky ohľadom postreku hovorca magistrátu Peter Bubla.  

O tom, či bude postrek, diskutujú aj obyvatelia na sociálnej sieti. "To je už normálna invázia," poznamenáva jeden z diskutérov v Záhorskej Vsi. "Nie je možné, aby som musela polievať záhradu vo svetri a dlhých teplákoch," pridáva sa ďalšia diskutujúca z Vysokej pri Morave. Ďalší však oponuje. "Toto je ešte nič, iné roky v minulosti boli 'úrodnejšie', zapálili sme oheň, stáli sme v dyme, a aj tak hrýzli," napísal.

Téma komárov rezonuje aj v iných bratislavských mestských častiach. Starostka Devína Ľubica Kolková priznala, že evidujú zvýšené množstvo komárov, ako kalamitný stav to zatiaľ nehodnotí. "Nie, nepožiadali sme mesto o postrek a v prípade potreby ani nemôžeme postrek vykonať (nie naša kompetencia, nedostatok finančných prostriedkov). V chránených oblastiach – kde je  u nás gró liahnísk – sú postreky nepovolené. Už „tradične" občas hlavným mestom platený a z vozidla jazdiaceho po uliciach Devína vykonávaný postrek fasád rodinných domov cypermetrínom v čase, keď sa komáre i tak skrývajú v tieni listov v záhradách, kam sa takýto postrek vlastne nedostane, považujem za dosť zbytočné vyhadzovanie verejných prostriedkov," povedala nám Kolková s tým, že postreky cypermetrínom, ktorým sa striekalo v minulých rokoch, nie sú najšťastnejším riešením. "Vám by sa páčilo ak by vás, vašu rodinu, dom, záhradu... zhora ktosi postriekal cypermetrínom (vraj negatívne vplýva na mužskú plodnosť) len preto, lebo ktosi iný bol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a je doštípaný? O likvidácii včiel a iného užitočného lietajúceho hmyzu ani nevravím (tu vravíme o budúcnosti ľudstva vôbec)... Samozrejme že pri kalamitnom výskyte komárov (život a zdravie ľudí ohrozujúcej situácii) by tieto úvahy boli iné," dodala Kolková.

Zároveň pridala zopár rád pre tých, ktorí považujú situáciu s komármi za neúnosnú:

- pri zvýšenom výskyte komárov nie je vhodné chodiť do prírody v okolí stojacich vodných plôch a iných podobných liahnísk, ak musíte - na trhu existuje množstvo odpudzujúcich prostriedkov;

- na okná a dvere použite sieťky;

- do interiérov aj na terasy sú v predaji takisto účinné komáre a hmyz odpudzujúce prostriedky

- okolo 22-23 hodiny komáre spravidla „idú spať"

. Pokiaľ ide o Karlovu Ves, tá chce koordinovať aktivity v spolupráci so splnomocnencom hlavného mesta pre životné prostredie Andrejom Kovaríkom.

(ms, tasr)

Páčil sa vám článok?