Poškodení kandidáti sa stali poslancami až po rozhodnutí Ústavného súdu

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Václav Mede a Vladimír Ondruš, ktorým počas komunálnych volieb v roku 2002 zle spočítali hlasy, sa po takmer dvoch rokoch od konania volieb napokon stali poslancami.

Pripomeňme, ž v 26. okrsku v mestskej časti Bratislava - Nové Mesto počas volieb zle spočítali hlasy kandidátom na poslancov miestneho aj mestského zastupiteľstva. Po voľbách sa so sťažnosťou na Ústavný súd SR obrátili dvaja kandidáti - Václav Mede, ktorý kandidoval do novomestského miestneho zastupiteľstva, a Vladimír Ondruš, ktorý kandidoval do mestského zastupiteľstva. Nezrovnalosti potvrdila aj zápisnica o opätovnom prepočítaní hlasovacích lístkov, ktoré sa uskutočnilo na Okresnom úrade Justičnej polície Policajného zboru v Bratislave III. Viac ako polovici kandidátov okrsková volebná komisia odovzdané hlasy nezarátala a niektorým kandidátom zarátala do volebnej zápisnice hlasy, ktoré im voliči neodovzdali.

V Novom Meste sa volilo sedem poslancov. Mede skončil ôsmy a podľa zápisnice volebnej komisie mu chýbali na zvolenie dva hlasy. Okrsková volebná komisia mu však ubrala 27 hlasov, ktoré od občanov dostal. Členovia okrskovej volebnej komisie zle sčítali aj hlasy pre kandidáta na poslanca do miestneho zastupiteľstva Vladimíra Ondruša. Ubrali mu 11 hlasov.

Vecou sa zaoberal Ústavný súd SR a výsledkom je, že obaja kandidáti sa stali poslancami dodatočne. Na základe júlového rozhodnutia ústavného súdu Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Nové Mesto začiatkom septembra vyhlásilo V. Ondruša za zvoleného. Nový poslanec zložil do rúk starostu zákonom predpísaný sľub, čím sa zaradil do poslaneckého zboru mestskej časti. Zároveň bol zvolený za člena komisie školstva, kultúry a športu. Šiesteho septembra sa konalo aj mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Jedným z jeho bodov bolo vyhlásenie V. Medeho za poslanca mestského zastupiteľstva v dôsledku spomenutého nálezu ústavného súdu. Po zložení sľubu sa stal členom mandátovej komisie a komisie pre správu a podnikanie s mestským majetkom.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.