• Samospráva
  • 10.02.2019 18:13

Viceprimátor Káčer: Mesto nie je tak bezpečné ako voľakedy

0 0
Juraj Káčer
Zdroj: Archív BN

Blížiace sa majstrová sveta v ľadovom hokeji, bezpečnosť, školstvo a šport bude najbližšie štyri roky na magistráte riešiť viceprimátor Juraj Káčer. Cíti sa v Bratislave bezpečne? Je hlavné mesto pripravené na hokejové majstrovstvá?

Primátor má troch viceprimátorov, dve ženy a vás. Oblasti, ktoré máte v kompetencii, ste si vybrali sám?

Priznám sa, že niektoré oblasti, ktoré mi boli možno aj bližšie, boli už obsadené, no zodpovedali funkčnému a profesijnému životu viceprimátoriek. Preto som si ja vybral šport a školstvo, bezpečnosť a komunikáciu s Bratislavským samosprávnym krajom. Mám za to, že všetky tieto samosprávne celky, či už sú to mestské časti, kraj a mesto, musia spolupracovať. Nechcem, aby sa stávalo, že napríklad sociálnu politiku si kraj bude robiť sám, bez ohľadu na mesto. Keď budeme robiť projekty spolu, môžu byť funkčnejšie pre ľudí.

Aké kompetencie má mesto v oblasti školstva? Spravuje aj mestské budovy?

Magistrát má školské budovy, dvory, no magistrát z pohľadu školstva rieši najmä základné umelecké školy, má ich 12. Bol som prekvapený, aký veľký počet žiakov je v týchto školách, hýbe sa to až nad počty 11-tisíc. Chcem tie školy v krátkom čase všetky prejsť.

Nie je 11-tisíc žiakov priveľa na 12 umeleckých škôl? Netreba zvýšiť počty pre talentované deti?

Je ich 12, no niektoré z nich majú ďalšie detašované pracoviská. Mnohé z nich som už prešiel. Navrhujem, aby sa v súčasnosti zastabilizovali tie súčasné, v ktorých spravíme poriadok. Niektoré naozaj sídlia v katastrofických budovách. Napríklad umelecké školy na Daliborovom námestí, či na Gessayovej ulici sídlia v zastaralých budovách, kde opadávajú omietky. Chcel by som, aby sme zlepšili to, čo už funguje a potom sa bavme o ďalšom rozširovaní.

Zlepšenie teda znamená, že im napríklad zrekonšruujete budovy?

Presne. A zároveň nakúpime nové hudobné nástroje. Najprv zvýšme po materiálovo – technickej stránke kvalitu toho, čo máme.

Plánujete zmeniť fungovanie a ponuku centier voľného času...

Podľa mňa už samotný názov Centrum voľného času nie je pre mládež lákavým. Centrá voľného času fungujú najmä poobede a s deťmi asi od 7 rokov. Myslím, že keď chceme pracovať s mládežou, chceme robiť niečo v rámci drogovej prevencie, je dôležité pracovať s mládežou staršou než 12 rokov. To by som chcel s riaditeľkami centier voľného času prejsť a hľadať možnosti, ako by sme vedeli dať priestor mládeži. Ten dopyt som cítil už počas kampane, deti, ktoré nie sú organizované v športových kluboch, majú málo možností ísť napríklad do klubovne a robiť si, čo ich baví. Mal som tiež predstavu, aby centrá voľného času fungovali aj doobeda, napríklad pre rodičov s malými deťmi, alebo pre deti, ktoré sa nedostali do materských škôl. No ešte sa v činnostiach centier musím zorientovať, spoznať, akí ľudia, deti ich navštevujú. Centrá fungujú podľa zákona o centrách voľného času, zákon presne diktuje, čo môžu a čo nemôžu, mesto však dostáva peniaze na mládež a tie rozdeľuje ďalej centrám voľného času. Preto si myslím, že vieme centrá voľného času modifikovať, aby fungovali podľa potrieb mesta, potrieb obyvateľov.

Ste hlavou aj hokejových majstrovstiev sveta v Bratislave. Sme na šampionát pripravení?

Dostal som na starosti agendu prípravy MS v hokeji za mesto. Prípravy a stretnutia pracovných skupín prebiehajú viac ako rok. Som presvedčený, že mesto, respektíve štadión budú zo strany mesta pripravené. Mesto musí v súvislosti so zápasmi podľa pravidiel IIHF (Medzinárodná hokejová federácia pozn. red.) ešte vymeniť osvetlenie, opraviť turnikety, zvýšiť počet kamier a aj reklamnú kocku nad ľadovou plochou.

Vidíte nejaké nástražné míny?

Je to časový nesúlad ešte neschváleného rozpočtu a vykonaných investícií. Prekvapilo ma, že tieto investície minulé vedenie mesta chcelo robiť na poslednú chvíľu, teraz sme v zbytočnom časovom strese, ale zvládneme to.

K ďalšiemu okruhu patrí bezpečnosť. Je Bratislava bezpečným mestom?

Musíme urobiť všetko pre to, aby Bratislava bola bezpečnejšia. Bezpečnosť sa posledné roky objavuje v TOP 5 medzi problémami mesta. Súvisí to, samozrejme, aj s prípadom na Obchodnej ulici, keď zavraždili Filipínčana Henryho. Sám chodím večer do mesta s kamarátmi a vidím, že mesto nie je tak bezpečné ako voľakedy. Potrebujeme policajtov v uliciach. Sám sa síce necítim nebezpečne, no sú zóny, ktorým sa radšej vo večerných hodinách vyhnem.

Skúste byť konkrétnejší.

Je to sčasti Obchodná ulica a Kollárovo námestie. Mimo centra je to určite Pentagon, kde by som večer nechodil. A hlavne nemám tam čo robiť. Nechcem, aby to tak bolo aj o ďalšie štyri roky.

Prečo je mestská polícia personálne poddimenzovaná? Nízke platy či ľudia nechcú robiť takúto prácu?

Nachádzame sa v období ekonomickej konjuktúry. Máme prirodzene nízku nezamestnanosť a problém vo viacerých smeroch. Problémom je málo šoférov v dopravnom podniku, málo učiteliek v škôlkach či v školách. Prirodzene je aj problém s policajtmi. Mestá nemajú možnosti konkurovať súkromným subjektom. Napríklad 50 vodičov nám odišlo z dopravného podniku k súkromnému poskytovateľovi dopravy, lebo je oveľa flexibilnejší. Vo veľkej časti je to o peniazoch. Musíme naozaj tlačiť na štát k zmene zákona o Bratislave v zmysle financovania. Naše mesto je motorom slovenskej ekonomiky. Vláda to musí pochopiť. A čo sa týka mestských policajtov, k obslúženiu súčasného stavu nám chýba 250 policajtov. A to nehovoriac o tom, že chceme zavádzať parkovaciu politiku, ktorá bude potrebovať ďalšie personálne posily.

(bn)

Tretím viceprimátorom hlavného mesta bude Juraj Káčer, ktorý kandidoval do bratislavského mestského zastupiteľstva za Dúbravku ako nominant pravicovej koalície. Na stredajšom mestskom zastupiteľstve to oznámil nový primátor Bratislavy Matúš Vallo.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.