• Samospráva
  • 29.11.2016 16:22

Nesrovnal komentoval schválenú novelu zákona o hazardných hrách

0 0
Nesrovnal víta schválenú novelu zákona o hazardných hrách - nesrovnal_ivo

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal víta, že dnes parlament definitívne schválil novelu zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií. „Táto novela veľmi výrazne posilňuje vplyv občanov. Tie kompetencie sú pomocné v boji proti hazardu,“ povedal na dnešnom brífingu primátor.

Bratislava oceňuje najmä, že parlamentní poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh koaličnej poslankyne Edity Pfundtner (Most-Híd). Ním sa upravuje kvórum pri petícii za zakázanie hazardu. V Košiciach a v Bratislave bude stačiť, ak petíciu podpíše 15 percent obyvateľov nad 18 rokov. Doteraz bola táto hranica na úrovni 30 percent. „Hazard považujem za spoločensky škodlivý fenomén a jeho intenzitu výskytu v hlavnom meste za neprijateľnú, a preto som politicky loboval v prospech zmeny tohto zákona,“ povedal Nesrovnal.

Minulý rok v máji spustil primátor Bratislavy a starostovia jej mestských častí petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste. Petíciu, ktorú podporilo celkovo 136 139 obyvateľov, odovzdali následne v júni tohto roku do podateľne magistrátu. V auguste bratislavská samospráva zistila, že jej chýba 3039 z 8018 hárkov z odovzdanej petície. Primátor toto zmiznutie doteraz nevysvetlil a odkazuje na orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa prípadom, po podaní trestného oznámenia zo strany primátora či niektorých poslancov, zaoberajú.

Nesrovnal po zmiznutí petičných hárkov deklaruje, že urobí všetko pre to, aby bol duch petície naplnený a návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o obmedzení hazardu v Bratislave predložený na rokovanie mestským poslancom. Či to bude ešte v tomto roku, zatiaľ nie je isté. „V súčasnosti prebieha niekoľkostupňová kontrola týchto podpisov. Keďže hlavné mesto nemá matriku, tak sme odkázaní na spoluprácu s Registrom obyvateľov SR v Banskej Bystrici, kde prebieha kontrola podpisov," tvrdil dnes primátor. Koľko podpisov je už skontrolovaných a aká je chybovosť neuviedol. Povedal len, že mesto odovzdalo na kontrolu všetky podpisy. Namiesto zmiznutých hárkov má mesto ich overené kópie, ktoré používa ako originály.

„Je to administratívne náročná činnosť s cieľom, aby ani jeden podpis neprepadol. Keď bude kontrola dokončená, predložíme na mestské zastupiteľstvo návrh VZN,“ povedal Nesrovnal s tým, že pre neho je dôležité, aby mesto postupovalo skôr správne, než rýchlo. Keď budú mestskí poslanci rozhodovať o návrhu VZN o obmedzení hazardu v Bratislave, podľa primátora môžu reagovať aj na aktuálnu právnu situáciu.

Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová upozornila, že bratislavský primátor nebol schopný ani po polroku zverejniť konkrétne číslo, koľko bolo vyzbieraných platných podpisov petície proti hazardu. „Navyše sa verejne chváli tým, že osobne loboval za zníženie kvóra na 15 percent. Týmto sa preukázalo, že umelé a vynútené prispôsobovanie slovenskej legislatívy, je napojené na už vyzbieranú petíciu,“ informovala.

Kvórum 15 percent je podľa jej slov nebezpečným precedensom, kedy bude menšina rozhodovať o väčšine. „Nepovažujeme ho za reprezentatívnu vzorku pre tak vážne rozhodnutie, akým je likvidácia legálneho podnikania. Veríme, že rovnaký meter by primátor Nesrovnal uplatnil aj na situáciu, ak by 15 percent obyvateľov Bratislavy hlasovalo za jeho odvolanie,“ skonštatovala Lukáčová.

(TASR, Foto: archív)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.