Na J. Králika reaguje primátor A. Ďurkovský

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Vyjadrenia primátora Banskej Bystrice Jána Králika o potrebe otvoriť otázku presťahovania hlavného mesta Slovenskej republiky z Bratislavy do Banskej Bystrice a o Bratislave ako „stodole Viedne“, ma dosť nepríjemne prekvapili. Zároveň ich musím považovať za úsmevné, pretože môj kolega ich určite nemohol myslieť vážne. Zrejme boli skôr určené Banskobystričanom alebo na pozdvihnutie vlastného sebavedomia pána primátora po jeho prezidentskej kandidatúre.

Snahy o presťahovanie hlavného mesta z Bratislavy tu už v nedávnej minulosti boli a skončili sa trápne. Ak si niekto ešte stále myslí, že byť hlavným mestom Slovenska znamená byť finančne zvýhodnený na úkor iných miest, tak je na veľkom omyle. Úprimne povedané, Bratislava by ekonomicky iba získala, keby zrazu nemusela plniť funkcie hlavného mesta. Také niečo si však nepripúšťame, pretože vieme, že Bratislavčania sú hrdí na to, že sú obyvateľmi hlavného mesta, aj keď je to hrdosť skôr na symboliku ako na praktické výhody.

Pokiaľ ide o budúcnosť Bratislavy v Európskej únii, na rozdiel od banskobystrického kolegu sa stotožňujem s názormi viacerých renomovaných expertov a analytikov, ktorí sa opierajú o seriózne štúdie a precízne spracované informácie. Podobne ako oni, aj ja som presvedčený o vynikajúcich perspektívach Bratislavy v Európskej únii, ako aj v spoločnom euroregióne s Viedňou a Brnom. Bratislava jednoducho - či sa to niekomu páči alebo nie - bude hrať v blízkej budúcnosti „inú ligu“ ako väčšina slovenských miest. Našou úlohou je porovnávať sa s lepšími, snažiť sa im postupne vyrovnať a tieto skúsenosti využiť nielen pre seba, ale - ako správne hlavné mesto krajiny - aj pre obyvateľov iných regiónov. Už teraz v mnohých ekonomických či legislatívnych záležitostiach lobujeme nielen za seba, ale aj za iné mestá, vrátane Banskej Bystrice.

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie