Na internete si od polovice apríla možno obzrieť virtuálnu prezentáciu Bratislavy

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Od 15. apríla je na internete umiestnená virtuálna prezentácia najcennejších historických objektov Bratislavy. Ide o prvý výsledok projektu Virtual Heart of Central Europe (virtuálne srdce strednej Európy).

Prezentáciu v rámci uvedeného projektu pripravila Katedra počítačovej grafiky a spracovania obrazu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v spolupráci s magistrátom. „Zatiaľ sme vybrali sedem objektov, ktoré si možno trojrozmerne obzrieť na stránke www.vhce.info,“ uviedol vedúci spomenutej katedry a poslanec mestského zastupiteľstva Milan Ftáčnik, podľa ktorého je predpoklad, že neskôr sa prezentácia rozšíri na celé historické jadro mesta. V súčasnosti si je možné multimediálne prehliadnuť napríklad Starú radnicu, Hrad, Dóm svätého Martina, Michalskej veže, Panenskú vežu hradu Devín či Mauzóleum Chatama Sofera. „Prezentáciu možno využiť pri územnom plánovaní, keď projektovanú výstavbu bude možné zasadiť do reálneho prostredia,“ konštatoval M. Ftáčnik. „Ďalšou oblasťou jej využitia je virtuálna turistika - turisti si môžu cez internet prezrieť historické pamiatky, o ktoré sa zaujímajú, a to aj z uhlov, z ktorých by si ich v skutočnosti zrejme nikdy obzrieť nemohli, napríklad z nadhľadu.“

Podľa vedúceho projektu Andreja Ferka si pri prehliadaní objektov bude možné cielene voliť uhly pohľadu. Na spomenutej stránke sú k dispozícii aj efektné panoramatické zábery Bratislavy z rôznych miest, videá a umelecké fotografie. K pohyblivým modelom sú priradené rôzne hovorené a textové informácie, legendy, povesti, kuriozity i menej známe príbehy z histórie mesta.

Práce na projekte Virtual Heart of Central Europe trvali jeden rok. Podstatou projektu je virtuálna rekonštrukcia najvzácnejších miest s „európskou pridanou hodnotou“ v strednej Európe a okrem Bratislavy zahŕňa aj vzácne pamiatky Prahy, rakúskeho Grazu a slovinského Mariboru. Vzhľadom na to, že Bratislava zatiaľ nemá vo svetovom kultúrnom dedičstve žiadnu položku, autori sa pri výbere vhodných objektov zamerali na národné kultúrne pamiatky. K realizácii tohto projektu, ktorý bol financovaný z prostriedkov Európskej únie z programu Culture 2000, dopomohol magistrát dodaním potrebných údajov a spoločnosť Eurosense.

Páčil sa vám článok?