Za rok odstránili v Petržalke takmer 50 čiernych bilbordov

10.10.2012
0
Páčil sa vám článok?

V najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka odstránili od minulého leta 49 vonkajších reklamných zariadení, ktoré stáli bez povolenia. V auguste 2011 totiž samospráva spustila kampaň Čiernymi páskami na čierne bilbordy, aby dala najavo, že obchádzanie legislatívy netoleruje. Aj napriek úspešnej akcii však stále volá po zmene stavebného zákona.

V Petržalke neriešia len vypuklé prípady, kedy vlastník osadí svoj bilbord bez akéhokoľvek povolenia. Omnoho častejšie podľa petržalskej hovorkyne Márie Grebeňovej-Laczovej vznikajú čierne reklamné zariadenia preto, že im uplynie platnosť rozhodnutia, ktorým boli povolené. To je totiž zväčša na dobu určitú. "Najčastejšie nestihnú lehoty doloženia dokladov k správnemu konaniu, napríklad vzťah k pozemku či stanoviská dotknutých orgánov a takéto zariadenia sa stanú zo dňa na deň nelegálnymi," vysvetľuje hovorkyňa.

Petržalský stavebný úrad v súčasnosti vedie približne 160 správnych konaní k reklamným zariadeniam. V tomto počte sú započítané konania k žiadostiam o povolenie nových zariadení, o predĺžení doby platnosti rozhodnutí, konania o odstránení a dodatočnom povolení bilbordu a tiež aj správne konania o uložení pokuty za porušenie stavebného zákona. O ďalších 80 reklamných zariadeniach rozhodne súd. Tým sa proces ešte predlžuje. "Nekorektnému podnikateľovi to vyhovuje, pretože kým dôjde k fyzickému odstráneniu zariadenia, o to dlhšie mu plynú zisky z tohto reklamného zariadenia," dodala Grebeňová-Laczová.

Niektorí vlastníci reklamných zariadení sa podľa hovorkyne snažia vyhnúť svojej zodpovednosti aj tým, že svoje bilbordy neoznačia, označia ich zavádzajúcim spôsobom, alebo sú niekedy viacnásobne prenajaté. "Toto všetko sťažuje a predlžuje konanie stavebného úradu," dodala s tým, že v mestskej časti sú však aj podnikatelia, ktorí kroky samosprávy akceptujú.

Mestská časť chce posilniť právomoci stavebného úradu pri odstraňovaní čiernej stavby a volá po zmene stavebného zákona. "Dnes stavebný úrad začne konanie o porušení stavebného povolenia, ale vlastník ho užíva ďalej, odvolá sa, postúpi vec súdu, ten vydá rozhodnutie možno o rok aj viac a za ten čas jeho vlastník bilbord stále užíva," hovorí o postupe hovorkyňa. Ďalším problémom je podľa nej fakt, že ak stavebník doloží všetky potrebné náležitosti, stavebný úrad nemá dôvod nepovoliť reklamné zariadenie.

Na území mestskej časti dnes evidujú 520 bilbordov na pozemkoch a 310 na budovách. Na mestských pozemkoch ich je 80 percent, zvyšok je na pozemkoch mestskej časti či iných vlastníkov. Samospráva má vypracovaný aj pasport reklamných zariadení, ktoré sa nachádzajú na území mestskej časti a ktorý stále aktualizuje.

(TASR)

Páčil sa vám článok?