Navrhovaný rozpočet mesta je reštriktívny

23.3.2011
0
Páčil sa vám článok?

Vedenie bratislavskej samosprávy predložilo mestským poslancom návrh rozpočtu hlavného mesta na obdobie rokov 2011 - 2013. Rozpočet je reštriktívny, mesto musí preto výrazne šetriť, a to nielen na bežnom chode úradu, ale aj pri realizácii jednotlivých rozvojových projektov.

„Celkové výdavky by v roku 2011 nemali presiahnuť úroveň 211 miliónov eur, pričom v porovnaní s predchádzajúcim rokom sú rozpočtové výdavky nižšie o viac ako 22 percent, čo je 61 miliónov eur. Pri modelovaní tohtoročného rozpočtu sa vychádza zo skutočnosti, že mesto má takmer stomiliónovú „sekeru", ktorú musí samospráva v nadchádzajúcich rokoch postupne splácať," informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy.

Podľa neho ide napríklad o splátku takmer 49-miliónového úveru, ktorý použil Dopravný podnik Bratislava na nákup 105 nových autobusov, dlh mestskej spoločnosti GIB na rekonštrukciu Zimného štadióna Ondreja Nepelu (14,5 milióna eur) či prevzatie preklenovacieho úveru 1,5 milióna eur, ktorý použila spoločnosť Metro Bratislava na odstránenie havarijného stavu Starého mosta.

„K nepriaznivej finančnej situácii mesta prispelo, že v predchádzajúcich dvoch rokoch sa vyčerpali prostriedky z rezervného fondu, ktoré sa mohli použiť na financovanie investičných rozvojových projektov. V roku 2009 sa vyčerpalo takmer 89 milióna eur a o rok neskôr (2010) viac ako 15 milióna eur a zostatok financií vo fonde bol k 31. 12. 2010 1,5 milióna eur. Táto nepriaznivá situácia spôsobila, že kapitálové výdavky rozpočtu sa znižujú až o 52 milióna eur, to je o 71 percent oproti roku 2010," doplnil Ľubomír Andrassy.

Z prihliadnutím na aktuálnu finančnú situáciu mesta a jeho reálnu zadlženosť, vedenie bratislavského magistrátu zatiaľ nemôže prijať prisľúbenú 12-miliónovú pôžičku od ministerstva financií viazanú na vykrytie nákladov spojených s rekonštrukciou Zimného štadióna O. Nepelu. Pomôcť stabilizovať mestský rozpočet majú opatrenia nielen na strane príjmov, ale hlavne výdavkov. Pôjde hlavne o intenzívne vymáhanie pohľadávok, využívanie možností čerpania financií z eurofondov, transparentné verejné obstarávanie s využitím elektronických aukcií, ale aj o znižovanie stavu a odmeňovania zamestnancov magistrátu i samosprávnych organizácií.

(brn)

Páčil sa vám článok?