Mesto štúdiu nechce, búranie vyšetruje polícia
Nový návrh architektonickej štúdie riešiaci Park kultúry a oddychu (PKO) nová mestská samospráva odmietla. Návrh rátal so zbúraním starých objektov PKO a s vybudovaním nového komplexu, vrátane spoločenskej sály, pre asi tisíc osôb.
Podľa primátora Milana Ftáčnika v súčasnosti už štúdia, ktorú si objednalo predchádzajúce mestské zastupiteľstvo v roku 2009, nevyhovuje. Jeden z dôvodov odmietnutia je nesúhlas mesta s búraním Parku kultúry a oddychu. Ďalej sa vraj nie je možné stotožniť s ponukou nových holých priestorov v novej hale za vysoký nájom na dvadsať rokov. Podľa neho nejde o kultúrne zariadenie mestského a nadmestského významu v zmysle územného plánu a projekt dostatočne nerieši ani parkovanie v novom objekte atď. Týmto nesúhlasom je podľa primátora vypovedateľná platná zmluva o budúcej zmluve na prenájom novej haly. „Do troch mesiacov nám má investor predložiť iný návrh. Ak ani ten nebude odsúhlasený, môžeme od zmluvy odstúpiť," konštatoval. Ako dodal, aj toto je cesta, ako odstúpiť od záväzku na prenájom.
Polícia okrem toho už vyšetruje búranie budovy Parku kultúry a oddychu. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pre pokus o „obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku", čo potvrdila Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru SR. Polícia vyšetruje bývalého primátora Andreja Ďurkovského za to, že tri dni pred komunálnymi voľbami poskytol bez súhlasu mestského zastupiteľstva firme Henbury Development plnú moc, na základe ktorej mohla mesto zastupovať v konaní o búraní budovy PKO.
V najbližších dňoch má byť známe aj vyjadrenie primátora Milana Ftáčnika k postupu svojho predchodcu Andreja Ďurkovského k búraciemu povoleniu, ako aj k uzatvoreniu zmlúv PKO so spoločnosťou Henbury Development. Bude poskytnuté na základe stanovísk troch nezávislých právnických kancelárií.
(rob, brn)