Na magistráte sa začalo prerokovávanie návrhu územného plánu zóny Podhradie

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Na magistráte sa od 1. marca do 5. apríla uskutočňuje prerokovanie návrhu zadania územného plánu zóny Podhradie. Ide o ďalší krok smerujúci k vyriešeniu otázky, ako využiť jedno z najatraktívnejších území v meste.

Majiteľmi pozemkov v Podhradí sú už dva roky dve súkromné firmy. Akciová spoločnosť J&T Global získala pozemok v lokalite siahajúcej od súčasného autobazáru až po tri vežiaky stojace pri vyústení tunela popod Hradný vrch. Lokalitu ohraničenú na území od Nového mosta po Rybársky cech vlastní spoločnosť Avant so sídlom v Lučenci¸ známa z výstavby na Zámockej ulici. O tretiu lokalitu, situovanú v oblasti bývalého kameňolomu za daňovým úradom, zatiaľ neprejavil záujem nikto. Bývalé vedenie mesta pozemky v Podhradí predalo uvedeným spoločnostiam bez toho, že by sa bližšie špecifikoval charakter možnej zástavby na nich. Nové vedenie mesta do celého procesu vstúpilo začiatkom minulého roku s tým, že túto chybu napraví vypracovaním územného plánu zóny Podhradie. „Obstaranie územného plánu nadväzuje na predchádzajúce etapy územnoplánovacej prípravy v danom území, ktoré sa uskutočňovali od roku 1991 a vyvrcholili obstaraním a prerokovaním urbanistickej štúdie Bratislava - Podhradie,“ uvádza sa v návrhu.

Návrh zadania územného plánu zóny okrem iného predpokladá, že pri zástavbe bude musieť byť rešpektované členenie územia na sektory Vydrica, Kúrie, Zuckermandel a nábrežie. Nepočíta sa tu s novými výškovými dominantami a budúci stavebník to nebude mať ľahké, pretože na tomto veľmi špecifickom území je 19 národných kultúrnych pamiatok a bude musieť rešpektovať veľké množstvo podmienok a pripomienok formulovaných pamiatkarmi a urbanistami. Napríklad i tú, že budúca zástavba nesmie byť rušivým prvkom, dominantou má naďalej ostať Hrad a aj po výstavbe nových budov musí byť viditeľná zeleň situovaná pod ním. Pokiaľ ide o sektor Vydrica, zahŕňajúci východnú časť územia po Vodnú vežu, podľa návrhu by žiadna novostavba nemala mať viac než tri nadzemné podlažia plus podkrovie. V sektore Kúrie by nové budovy mohli mať ešte o jedno nadzemné podlažie menej, v sektore Zuckermandel návrh predpokladá v úseku susediacom s kúriami novú zástavbu vo výške maximálne troch nadzemných podlaží plus podkrovie a smerom k vežiakom pri tuneli by počet podlaží novostavieb mohol narastať, ale s obmedzeniami. Strechy všetkých objektov sa budú musieť riešiť s prihliadnutím na ich vnímanie pri pohľade z Hradu a parlamentu. Ráta sa aj s obnovením niektorých zaniknutých ulíc (Floriánska, Oeserova). Návrh územného plánu zóny bude predmetom pripomienok a až po jeho prerokovaní sa budú môcť začať črtať prvé presnejšie kontúry toho, čo by v Podhradí mohlo vyrásť.

Páčil sa vám článok?