Revitalizáciu Pisztoryho paláca vzali na vedomie

3.11.2009
0
Páčil sa vám článok?

Projekt revitalizácie Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici v bratislavskom Starom Meste zobrali miestni poslanci na dnešnom rokovaní na vedomie. Viacerí materiálu vyčítali neúplnosť, chýbal im v ňom rozpočet podľa navrhnutých etáp rekonštrukcie, preto sa ním budú ešte zaoberať.

Niektorí upozornili, že prínos prenájmu sa neobjavuje v bilancii. Poslanci sa zhodli na tom, že palác treba revitalizovať a tiež by mali povedať, ako bude palác ďalej využívaný. Poslanci zároveň žiadajú prednostu miestneho úradu, aby doplnil projekt rekonštrukcie paláca o predbežný rozpočet podľa etáp a predložil ho na decembrové zastupiteľstvo.

„Pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok sme v nezáväznej časti vyčlenili na ďalší a budúci rok 10 miliónov korún na palác. Záväznou čiastkou sa stane až na decembrovom rokovaní,“ povedal starosta mestskej časti Andrej Petrek. Niektorí poslanci si myslia, že ďalšie peniaze bude treba investovať aj na prevádzku budovy, preto treba povedať presné čísla – koľko pôjde na opravu či zariadenie a koľko na prevádzku.

„Má to myšlienku, je to multifunkčné. Je to projekt budúceho využitia, respektíve prevádzky. Mali by sme povedať, ako chceme budovu využívať,“ povedal poslanec Radoslav Števčík. Podľa Svena Šovčíka by bolo dobré, keby projekt naštartovali, aby sa v paláci už koncom roka 2010 mohli spustiť nejaké aktivity.

„V tom spočíva tento materiál. Opraví sa strecha, urobí sa sociálne zázemie a obnoví sa elektroinštalácia, ktorá nie je v súlade s normami. Nevieme, koľko to bude trvať, ale niekde musíme začať,“ uviedol. Niektorí poslanci upozornili aj na technické nedostatky. „Ak tu majú byť aj pohybové aktivity, musí tu byť aj vetrací systém. A ten sa na Štefánikovu ulicu, ktorá je veľmi frekventovaná, nedá urobiť,“ myslí si Kamil Procházka. Bohdana Machajová doplnila, že Pisztoryho palác by si zaslúžil dôstojnejšie uplatnenie ako takéto aktivity, tiež si nemyslí, že za 10 miliónov korún je možné zrekonštruovať „takýto gigantický priestor“.

Budova Pisztoryho paláca slúžila posledných päťdesiat rokov ako výstavný priestor s tematickou kinosálou. Podľa materiálu by mohlo byť v Pisztoryho paláci, ktorý je známy ako bývalé Leninovo múzeum, kultúrne centrum. Podľa materiálu sa uvažuje o troch etapách rekonštrukcie. Budova by mohla slúžiť pre civilné sobáše, slávnostné podujatia, mala by tu byť hudobná kaviareň, priestory pre divadlo a pohybové centrum.

Pisztoryho palác vznikol na pozemku bývalých záhrad približne v polovici 19. storočia. Názov dostal podľa lekárnika Pisztoryho, ktorý na pozemku zriadil záhrady. Neskôr tu vyrástol bytový dom, v ktorom svojho času sídlilo aj veľvyslanectvo Nemeckej ríše. Od roku 1954 až do roku 1989 tu bolo múzeum Vladimíra Iľjiča Lenina. Od 90. rokov až do začiatku 21. storočia využívali dom pre svoje potreby aj zahraniční Slováci. Palác je od 90. rokov 20. storočia vlastníctvom hlavného mesta

(sita)

Páčil sa vám článok?