Vajnorčania sú stále silní lokálpatrioti

31.12.2008
0
Páčil sa vám článok?

Vajnory sú známe najmä krásou ľudového umenia a zvykmi, ktoré sa tu až doteraz uchovávajú a rozvíjajú. Povestné sú výšivky s tradičnými vajnorskými motívmi, dobré víno či vajnorská dychovka.

Najzaujímavejšou historickou pamiatkou je múzeum Vajnorský dom s vajnorskou izbou, pivnicou a prešovňou, ktorého revitalizáciu pripravuje mestská časť v najbližšom volebnom období. Dominantou obce je rímskokatolícky kostol Sedembolestnej panny Márie s typickými ornamentálnymi kresbami.

S Vajnormi sú neodmysliteľne spojené tradičné septembrové hody, ktoré sú spojené so Sviatkom dychovej hudby či februárová ochutnávka mladého vína - O víne pri víne. Súčasťou podujatia je vyhodnotenie súťaže o najlepšie víno z vajnorskej pivnice, ako aj určovanie odrôd vín známymi slovenskými umelcami. Výbornú kuchyňu, ktorou sú Vajnory známe aj za hranicami Bratislavy, ponúkajú s dobrým vínom aj viaceré vinárne a reštaurácie, ktoré sú umiestnené v pôvodných klenbových priestoroch a pivničkách vajnorských domov. Vo Vinárni pri kaplnke, v Bakchus Vile či v Modrom dome si príde na svoje nejeden gurmán. Na objednávku zákazníkom pripravia aj výborné pečené husi, kačky a lokše.

V rámci zhodnocovania pozemkov ponúkajú Vajnory aj širokú škálu investícií. Možnosť výstavby svojich skladov, veľkopredajní a administratívy doteraz využili také firmy ako Coca-Cola, Slovnaft, Nay a Mercedes. Vajnory ponúkajú na bratislavské pomery mimoriadne pokojné a tiché bývanie, ako aj pozemky na výstavbu rodinných domov.

Od roku 1990 majú Vajnory družbu s talianskou obcou Alviano v provincii Umbria. Odvtedy sa datujú vzájomné návštevy obyvateľov oboch obcí. Okrem intenzívnej kultúrnej spolupráce je viditeľným výsledkom spolupráce oboch obcí vajnorská pizzeria ALVIANO, ktorej interiér s originálnou talianskou pecou poskytla talianska strana ako dar obyvateľom družobného mesta. Prostriedky, získavané z prenájmu pizzerie, sú prednostne určené na podporu každoročných výmenných zájazdov.

Napriek všetkým väzbám s mestom si Vajnory dosiaľ udržali svoju svojráznosť, vlastnú komunitu ľudí, ktorí si uvedomujú svoj pôvod a korene. Ako Vajnorčania radi zdôrazňujú, nestali sa uniformovanou časťou mesta, bez odlišností a spolupatričnosti. Dosiaľ v nich žije silný lokálpatriotizmus, hrdosť na svoju obec, na jej históriu a tradície.

(pol)

Páčil sa vám článok?