Starostovia sa boja odvolávania

12.8.2008
0
Páčil sa vám článok?

Na niektorom z najbližších rokovaní by vláda mala rokovať o poslaneckom návrhu na zmenu zákona o obecnom zriadení. Návrh predpokladá úpravu vzťahu starostu obce a obecného zastupiteľstva, aby o odvolaní starostov nerozhodovali poslanci, ale voliči.

Návrh predložil poslanec NR SR Vladimír Bajan, ktorý je súčasne starostom mestskej časti Petržalka. Svojim návrhom reaguje na narastajúci počet prípadov odvolávania starostov, ktorých napriek tomu občania znova do funkcie zvolia.

Pretože starostov volia priamo občania, podľa starostu Bajana by bolo správne, keby oni rozhodli aj o jeho odvolaní. Z tohto dôvodu je potrebné novo upraviť nielen hlasovanie obyvateľov obce, ale aj zvolávanie obecného zastupiteľstva pri odvolávaní starostu a takisto upraviť zánik jeho mandátu. Podľa Bajana tým usporia aj výdavky štátneho rozpočtu.

(brn)
Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.