• Samospráva
  • 15.11.2007 20:26

Činnosť volebnej komisie ešte prešetrujú

0 0

Preverovanie potvrdilo, že v 26. okrsku v mestskej časti Bratislava - Nové Mesto počas minuloročných komunálnych volieb zle spočítali hlasy kandidátom na poslancov miestneho aj mestského zastupiteľstva.

Po komunálnych voľbách sa so sťažnosťou na Ústavný súd SR obrátili dvaja kandidáti - Václav Mede, ktorý kandidoval do novomestského miestneho zastupiteľstva, a Vladimír Ondruš, ktorý kandidoval do mestského zastupiteľstva. Podozrenie z trestného činu marenia priebehu volieb preveruje aj polícia. Ako uviedol hovorca sekcie justičnej polície Stanislav Ryban, v súvislosti s touto kauzou zatiaľ nebol nikto obvinený.

Nezrovnalosti potvrdila aj zápisnica o opätovnom prepočítaní hlasovacích lístkov, ktoré sa uskutočnilo na Okresnom úrade Justičnej polície Policajného zboru v Bratislave III. Viac ako polovici kandidátov okrsková volebná komisia odovzdané hlasy nezarátala a niektorým kandidátom zarátala do volebnej zápisnice hlasy, ktoré im voliči neodovzdali.

Medzi kandidátmi na poslancov, ktorým prirátali hlasy, patria aj novomestská vicestarostka Dagmar Šimková, ako aj bratislavský viceprimátor pre dopravu Karol Kolada. Šimkovej, ktorá úspešne kandidovala na poslankyňu miestneho zastupiteľstva v Novom Meste, prirátala okrsková komisia 82 hlasov. Koladovi, ktorého zvolili za poslanca novomestského miestneho zastupiteľstva, ako aj za poslanca mestského zastupiteľstva, prirátali vo voľbách do miestneho zastupiteľstva až 138 hlasov a pri voľbách mestského zastupiteľstva 55 hlasov.

V mestskej časti Nové Mesto sa volilo sedem poslancov. Mede skončil ôsmy a podľa zápisnice volebnej komisie mu chýbali na zvolenie dva hlasy. Okrsková volebná komisia mu však ubrala 27 hlasov, ktoré od občanov dostal. Členovia okrskovej volebnej komisie tiež zle sčítali hlasy pre kandidáta na poslanca do miestneho zastupiteľstva Vladimíra Ondruša. Tomu ubrali 11 hlasov.

Volebná komisia hlasy pripočítala iba Koladovi a zvolenému poslancovi Kamilovi Procházkovi, všetkým ostatným zvoleným poslancom za mestskú časť Nové Mesto hlasy naopak odobrala. Poslancovi MsZ Tomášovi Korčekovi nezarátali 27 hlasov, Eve Jaššovej sedem hlasov, Ottovi Novitzkemu nezarátali 30 hlasov, Martinovi Bartošovi 30 hlasov a Patrickovi Lutterovi 21 hlasov.

Ústavný súd zatiaľ neprijal sťažnosť V. Ondruša a V. Medeho na ďalšie konanie. O jej prijatí by mal rozhodnúť do polovice júla. Po vykonaní dokazovania by mohol voľby vyhlásiť za neplatné, zrušiť napadnutý výsledok volieb alebo zrušiť rozhodnutie volebnej komisie a vyhlásiť za zvoleného kandidáta, ktorý bol riadne zvolený. Stále nemožno vylúčiť ani možnosť, že Ústavný súd SR sťažnosť zamietne.

(ver, sita)

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.