ROZHOVOR - Gabriel Žifčák: Ak nám Liehova dopraje leto bez korony, tak na festivaloch nájdeme dosť nových Svedkov...

25.1.2022

Zdroj: FB Svedkovia liehovovi

Páčil sa vám článok?

Z nedávno zverejnených výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 vyplynulo, že až 14 207 obyvateľov Slovenska si uviedlo príslušnosť k hnutiu/vyznaniu Svedkovia Liehovovi. Zatiaľ ešte neregistrovaná cirkev má najviac priaznivcov v Bratislavskom kraji, a preto sme o krátky rozhovor požiadali stand up komika Gabriela Žifčáka, ktorý v nej figuruje ako Archnalej Gabrilej.

Prekvapilo vás alebo potešilo, že najviac priaznivcov máte práve v Bratislavskom kraji?
Čítal som na túto tému vtipný komentár na Facebooku, kde niekto napísal, že to je preto, že najviac východniarov je práve v Bratislave.

Aj keď nedávne sčítanie bolo len orientačným číslom o vašej možnej podpore zo strany slovenskej verejnosti, tak ste možno očakávali aj vyššie číslo, ktoré by sa blížilo k 50- tisícom potenciálnych členov vašej cirkvi či nie?
Vôbec nie. Ja osobne som čakal maximálne 5000 ľudí. Keď sme s mojim tímom odhadovali, koľko ľudí uvedie ako vierovyznanie Svedkov Liehovových, môj odhad bol 3500. Výsledky nás teda prekvapili, pretože číslo 14207 nečakal naozaj nikto z nás.

Zdroj: FB Svedkovia liehovovi

Prečo ste sa vlastne rozhodli do tohto projektu Svedkovia Liehovovi pustiť a ako dlho, respektíve nakoľko intenzívne sa tejto iniciatíve venujete?
Pustil som a do toho, pretože som chcel šíriť Slovo Liehovovo. Neskôr, ako som sa hlbšie dostával do problematiky cirkví na Slovensku, som zistil, že náš systém je navrhnutý strašne absurdne. Že je takmer nemožné zaregistrovať novú cirkev a, že cirkvi, ktoré nie sú oficiálne uznané, vlastne v tomto štáte nevedia existovať. Všetko o našej cirkvi a našich cieľoch si čitatelia vedia nájsť aj na stránke www.liehovisti.sk. Ja osobne sa Svedkom venujem približne od roku 2017.

Práve v spomínanom roku vzniklo aj jedno z prvých videí, v ktorom účinkuje aj známy spevák Braňo Mojsej - kedysi vychýrený alkoholik, ale v posledných rokoch hrdý abstinent....

V čom vlastne spočíva vaše presvedčenie, že by ste sa mohli stať registrovanou cirkvou, nakoľko lajkovi to môže naozaj pripadať ako satira, paródia na iné vierovyznania, skrátka jedna veľká zábava a nie skutočná viera alebo niečo duchovné?
Naozaj? Čítali ste niekedy Bibliu? Píše sa tam o hipisákovi, čo behal po vode a menil ju na víno. Ja si myslím, že to, v čo veríme my, má ku skutočnej viere oveľa bližšie. Naše presvedčenie spočíva v tom, že ak splníme všetko, čo od nás vyžaduje zákon Slovenskej republiky na registráciu cirkvi, tento štát nás skrátka bude musieť zaregistrovať. Ak sa tak
nestane, obrátime sa na Európsky súd pre ľudské práva, keďže právo na slobodu vierovyznania patrí medzi základné ľudské práva.

Zdroj: abn

​Na webe Svedkov Liehovových nájdete okrem naozaj zaujímavého obsahu (či už vo forme videí alebo textov) aj praktický návod, ako sa dá vstúpiť do cirkvi. prostredníctvom čestného prehlásenia, ktoré môžete po podpísaní odovzdať v týchto bratislavských podnikoch: ALIGATOR CRYSTAL ROCK PUB, Špitálska 37, Divadlo TICHO a spol., Školská 14 (len v časoch predstavenia), Grand Cru Wine Gallery, Zámočnícka 8, Melissa Café, Kresánkova 7/A, Dlhé Diely, Malewille café, Uršulínska 436, Staré Mesto, Pivovar General, Magnetová 13, Street food & café Possonium, Trhovisko Žilinská, POLEPOLE, Kazanská 12062, Podunajské Biskupice, Muchen Tuchen Bistro, Kazanská 21, Podunajské Biskupice, BAD BOYZ Kitchen, Bieloruská 3, Vrakuňa, Umelecký klub Studna, Prepoštská 4.

Dali ste si nejaký limit, dokedy by ste chceli mať ten potrebný počet členov alebo je to beh na dlhé trate, pričom dôležitý je samotný beh a nie prísť do cieľa?
Keďže podpisy na čestných vyhláseniach nemajú dátum spotreby, tak je jedno dokedy budeme podpisy zbierať. Začali sme v októbri 2021 a pokojne môžeme zbierať aj 10 rokov. Ja osobne si myslím, že nám bude stačiť jedno coronou neobmedzené leto, kedy nám bude stačiť navštíviť pár festivalov a získame tam dostatočný počet nových Svedkov, aby nás museli zaregistrovať ako plnohodnotnú cirkev! 

Zhováral sa Roman Slušný

Páčil sa vám článok?