Keď fantasy nie je len o mágii: Deti Vilderienu si získavajú čitateľov
Zdroj: Martina Matijova
Fantasy literatúra ponúka nekonečné množstvo svetov a príbehov, ale len niektoré z nich dokážu zanechať v čitateľovi stopu aj dlho po dočítaní knihy. A práve to odlišuje nezabudnuteľné príbehy od tých ostatných. V posledných mesiacoch sa medzi čitateľmi fantasy čoraz častejšie spomína debut slovenskej autorky Martiny Matijovej - Deti Vilderienu: Ildein.
Viac než len „ďalšie fantasy“
Prvý diel série Deti Vilderienu: Ildein vyšiel na jeseň 2025 vo vydavateľstve Porta libri a od svojho vydania si postupne získava pozornosť čitateľov, ktorí oceňujú najmä prepracovaný svet s vlastnou históriou a originálnou mágiou, silnú atmosféru, emocionálnu hĺbku a úprimnosť príbehu. Na portáloch s čitateľskými hodnoteniami sa objavujú slová ako „prekvapenie roka“, či „fantasy svetového formátu“.
V čase, keď trhu dominujú najmä romantasy, ktoré vsádzajú na rýchly vývoj silnej romantickej linky, sa Deti Vilderienu vydávajú vlastným smerom. Podľa jednej z recenzií ide o fantasy, ktoré „postupne odkrýva svoje tajomstvá a nakoniec vás úplne pohltí”. Postavy v knihe sú vykreslené veľmi realisticky. Ich rozhodnutia vyplývajú z ich povahy a sú pochopiteľné, a vzťahy medzi nimi sú budované pomaly na základe vzájomného spoznávania sa. Nie je to len príbeh o boji medzi kráľovstvami, ani medzi dvoma hlavnými hrdinami. Je to príbeh o ľuďoch, ktorí musia zistiť, kým sú, keď sa im začne rúcať svet. Práve tento prístup môže byť dôvodom, prečo si séria získava čitateľov naprieč vekovými kategóriami.
Na čitateľských platformách si séria drží vysoké hodnotenia, ktoré ukazujú, že premyslený fantasy príbeh s emocionálnou úprimnosťou má pevné miesto v dnešnej literárnej tvorbe.
Príbeh sa ešte len začína
Prvý diel predstavil čitateľom hlavnú hrdinku Nairu, mladé dievča, ktoré podľa jednej z recenzií „nepôsobí ako nedotknuteľná hrdinka, ale ako človek, ktorý si musí všetko odžiť.“ Naira sa nečakane a nechcene ocitá v centre udalostí, schopných zmeniť osud celej krajiny. Vojna, staré tajomstvá, otázky identity a rozhodnutia, ktoré nemožno vziať späť, vytvorili základ príbehu, ktorý sa v prvej časti zďaleka neuzavrel.
Po silnom ukončení prvého dielu sa pozornosť čitateľov prirodzene obracia k pokračovaniu s názvom Reathvis. Autorka vo svojich príspevkoch na rôznych platformách naznačuje temnejší tón príbehu, akčnejší spád i náročnejšie rozhodnutia hlavných postáv. Nemala by chýbať ani rozvíjajúca sa romantická linka a rozšírený pohľad na konflikt, ktorý bol v Ildeine zatiaľ len načrtnutý.
Prečo čítať druhý diel?
Ak prvá kniha položila figúrky na šachovnicu, druhý diel, ktorého vydanie je naplánované už na koniec júna 2026, má byť momentom, keď sa hra skutočne rozbehne.
Fanúšikovia očakávajú odpovede na otázky, ktoré zostali po Ildeine otvorené. Aké tajomstvá ešte skrýva svet Detí Vilderienu? Akú cenu budú musieť postavy zaplatiť za svoje rozhodnutia? A kto nakoniec zostane stáť, keď sa konflikt naplno rozhorí?
Jedno je však zrejmé – séria Deti Vilderienu si od svojho vydania získala pozornosť čitateľov slovenskej fantasy a druhý diel patrí medzi očakávané novinky. Kým Reathvis otvorí ďalšiu kapitolu príbehu, čitatelia ešte majú čas vstúpiť do sveta, v ktorom nič nie je také, ako sa zdá a každé rozhodnutie má svoju cenu.
Kvalitná slovenská fantasy u nás funguje, hovorí vydavateľka Jana Hlatká z Porta libri
Vydávať domácu fantasy môže byť na malom knižnom trhu niekedy risk. Ako s odstupom času hodnotíte prijatie prvého dielu série Deti Vilderienu s názvom Ildein?
V Porta Libri sme hrdí na to, že vydávame domácich autorov, ktorí bez problémov obstoja aj v porovnaní so zahraničnou produkciou. Sme naozaj radi, že prvý diel, Ildein, tak skvele zarezonoval a čitatelia ho prijali mimoriadne pozitívne. Mnohí ho v recenziách dokonca označujú za prekvapenie roka. Ukazuje sa, že kvalitná slovenská fantasy u nás jednoducho funguje a má svojich verných fanúšikov.
Čím vás rukopis Martiny Matijovej presvedčil natoľko, že ste si povedali: „Toto musíme vydať!“?
My v Porta libri bežne fantasy nevydávame, no pri tomto debute sme sa rozhodli urobiť výnimku, pretože ten príbeh mal hĺbku. Naším mottom sú „knihy, z ktorých rastiete“. Snažíme sa prinášať literatúru, ktorá čitateľa podnecuje k vnútornému rastu a dozrievaniu. A presne to v sebe tento rukopis mal. Martina nám ponúkla silné postavy a uveriteľný svet, ktorý nestojí na lacných trikoch a povrchnej akcii, ale priniesla premyslený koncept, ktorý nás okamžite vtiahol do deja.
Znie to tak, že kniha ponúka viac než len únik do iného sveta. Čo v nej čitateľ nájde pod povrchom?
Presne tak, ten príbeh ide priamo na podstatu toho, čo z nás robí ľudí. Otvára otázky o odvahe, obeti a hľadaní nádeje aj v tých najtemnejších chvíľach. Postavy prechádzajú náročnými vnútornými zápasmi, v ktorých sa zrkadlí hľadanie pravdy a zmyslu. Vďaka tomu príbeh v čitateľovi silno rezonuje a vnútorne ho obohacuje ešte dlho po tom, ako knihu zatvorí.
Očakávania sú po úspešnom debute vždy vysoké. Čo čaká sériu a samotnú autorku v najbližšom období?
Druhý diel s názvom Reathvis je už momentálne v tlači, takže to najdôležitejšie máme z vydavateľskej stránky za sebou. Martine aktuálne držíme palce najmä v jej osobnom a profesionálnom živote, konkrétne pri jej náročných lekárskych atestáciách. Samotnej knihe prajeme úspešný štart k čitateľom a pevne veríme, že séria Deti Vilderienu ich opäť naplno pohltí a poriadne prekvapí. No a my sa už teraz tešíme, kedy sa pustíme do prác na treťom diele.
Jana Hlatká, vydavateľstvo Porta libri
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
PR - sponzorovaný obsah