Bratislava v pohybe: Na javisku sa predstavia hviezdy novej generácie súčasného tanca
Zdroj: Pat Mic
Glory GameMedzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe predstaví v októbri dve výrazné choreografické osobnosti, ktoré sa dostali do výberu platformy Aerowaves. Viac nám prezradila PR manažérka festivalu Markéta Plichtová.
Poľský tvorca Dominik Więcek so skupinou Sticky Fingers Club uvedie 11. októbra o 20.30 h v Štúdiu SND dielo Glory Game. Francúzsko-britská performerka Solène Weinachter príde 14. októbra o 20.00 h do A4 – priestoru súčasnej kultúry s inscenáciou After All.
Predstavenia sú súčasťou deviatich večerov festivalu, ktorý už 29 rokov prináša do Bratislavy popredné osobnosti súčasného tanca.
V programe Bratislavy v pohybe sa opäť predstavia talenty platformy Aerowaves, ktorá podporuje prezentáciu nových európskych choreografických osobností. Poľský tvorca Dominik Więcek je jedným z najvýraznejších tanečníkov mladej poľskej scény. Do prestížneho výberu sa dostal už po druhý raz.
„Aerowaves ma doslova umiestnila na mapu. Pomohla mi získať uznanie doma aj v zahraničí a otvorila mi dvere na významné európske pódiá,“ hovorí Więcek v rozhovore s Miroslavou Kovářovou.
Dominikova cesta k tancu začala netradične: ako plavec s monoplutvou sa pustil do sedemročného výskumu paralel medzi športom a tancom. Venoval sa synchronizovanému plávaniu, krasokorčuľovaniu či voľnému potápaniu a tieto skúsenosti preniesol do choreografie. „Pri plávaní som neuspel, no to, čo som mal v tele, som premenil na umenie,“ hovorí.
V Glory Game premieňa športové napätie, detailné zábery kamery aj kolektívnu eufóriu na pôsobivý divadelný obraz, kde sa telo odhaľuje až do úplnej nahoty a scéna pulzuje v rytme stroboskopických svetiel. Výsledok spája autobiografiu, iróniu i kritiku súťaživej kultúry.
Ako napísala Kinga Senczyk v recenzii pre Popkulturowcy.pl: „V Glory Game nemožno od tanečníkov odtrhnúť zrak ani na sekundu. Hoci tvorcov inšpirovali športovci, nesmieme zabudnúť, že aj tanečníci a tanečnice často odvádzajú rovnako titanskú prácu. Tvrdohlavo trénujú, skúšajú nové riešenia, neustále pracujú so svojím telom a materiálom pre ďalšie predstavenia, a to len aby ich napokon odohrali niekoľkokrát.“
Medzi talentmi Aerowaves, ktoré tento rok uvedie Bratislava v pohybe, je aj francúzsko-britská performerka Solène Weinachter. Žije striedavo v Škótsku a vo Francúzsku a vo svojej práci spája tanec, divadlo, hlas a improvizáciu.
V inscenácii After All, ktorú 14. októbra uvedie v A4 – priestore súčasnej kultúry, vťahuje divákov do radostnej verzie vlastného pohrebu – takého, aký by si sama priala.
Výsledkom je osobitý a povznášajúci zážitok, ktorý pozýva prijať stratu ako neoddeliteľný fakt života. „Na konci už niet dôvodu niečo zadržiavať – tanec nám dáva jazyk, ako hovoriť o smrti aj o živote,“ hovorí Weinachter v rozhovore s Miroslavou Kovářovou.
Lyndsey Winship vo svojej recenzii pre The Guardian ocenila ľahkosť, s akou Weinachter spracovala náročnú tému: „pôsobí sebavedomo, srdečne a vtipne, má svoj materiál pevne v rukách… prezentuje ho spôsobom, akým to dokážu len performeri – tanec je u nej predĺžením slov, energie a často aj hravého, trochu bláznivého tónu.“
(ms)