Koncert v Slovenskej filharmónii: Utorkový klavírny recitál Iva Kahánka bude oslavou Roku českej hudby

3.2.2024
0

Zdroj: Dušan Martinček/SF

Páčil sa vám článok?

Štvrtý Klavírny recitál v aktuálnej 75. sezóne Slovenskej filharmónie je na programe v utorok 6. februára 2024 o 19.00. Malá sála bude patriť českému klavírnemu virtuózovi Ivovi Kahánkovi, absolútnemu víťazovi 56. medzinárodnej súťaže Pražská jar.

Ako nás informovala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova, Ivo Kahánek v roku 2007 debutoval na BBC Proms v Londýne pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, v roku 2014 vystúpil po boku Berlínskych filharmonikov pod taktovkou Sira Simona Rattla. Spolupracuje so svetovými orchestrami a aktívne sa venuje komornej hudbe.

Jeho klavírny recitál v Malej sále Slovenskej filharmónie bude oslavou Roku českej hudby. Program si umelec zostavil z diel českých skladateľov 19. a 20. storočia - Dvořáka, Smetanu, Janáčka a Martinů, ktorých obohatí zriedkavo hrávaná sonáta Gideona Kleina.

Na úvod koncertu zaznie Dvořákova Suita A dur, op. 98 z roku 1894. Patrí k jeho zriedkavejšie uvádzaným klavírnym skladbám. Antonín Dvořák ju skomponoval počas pobytu v USA, kde zastával post riaditeľa Národného hudobného konzervatória v New Yorku. Nasledovať budú dve skladby Bedřicha Smetanu - Macbeth a čarodejnice z roku 1859, kedy skladateľ pôsobil vo švédskom Göteborgu a výber z cyklu Sny, ktorý patrí k jednému z jeho posledných klavírnych diel. Skomponoval ho v roku 1875. Nasledovať bude štvorčasťový cyklus Leoša Janáčka V hmlách z roku 1912, ktorý je inšpirovaný Debussyho impresionizmom. Predposlednou skladbou večera bude dielo u nás neznámeho autora Gideona Kleina, ktorý bol v roku 1944 deportovaný do Osvienčimu a pracovného tábora Fürstengrube, kde v roku 1945 zomiera. V interpretácii Iva Kahánka zaznie jeho Sonáta pre klavír, ktorú skladateľ skomponoval v Terezíne.

Utorkový večer uzavrie Sonáta pre klavír, H. 350 Bohuslava Martinů, rodáka z českej Poličky. Patrí k jeho vrcholným dielam klavírneho odkazu. Skomponoval ju v roku 1954 vo Francúzsku.

(TASR)

Páčil sa vám článok?