Začína sa Noc divadiel 2023, jej program je mimoriadne pestrý

18.11.2023
0

Zdroj: Divadelný ústav

Páčil sa vám článok?

Tretia novembrová sobota patrí na Slovensku Noci divadiel. Do podujatia sa dnes zapojí takmer 60 divadiel, kultúrnych centier či umeleckých škôl v desiatkach miest a obcí po celom Slovensku.

„Tento rok máme prihlásených 58 divadiel, kultúrnych inštitúcií, centier či umeleckých škôl. Program sa uskutoční v 30 mestách a obciach po celom Slovensku,“ uviedol Dušan Poliščák (na foto vpravo) z Divadelného ústavu, ktorý je každoročne koordinátorom podujatia.

Zapojené divadlá pripravujú nielen predstavenia, ale aj prehliadky zákulisia, kvízy, inscenované čítania, výstavy a ďalšie aktivity. Mnohé z nich sa uskutočnia v netradičnom časovom rozpätí a diváci tak budú mať možnosť skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom až do noci.

Autorom tohtoročného vizuálu je grafický dizajnér Matúš Hnát. Pri svojom návrhu vychádzal z tohtoročného motta podujatia: Sen noci divadelnej. Motto obsahuje hravý odkaz na svetoznámeho dramatika Shakespeara a snahou koordinátora bolo, aby mal aj vizuál hravú a snovú atmosféru: „Práve v divadelnom priestore môžeme snívať celkom bdelo, jedinečne, v niečom neprenosne, ale zároveň všetci v jeden okamih spolu. Príbehy Noci divadiel budú pestré, ale v jeden deň v rôznych kútoch Slovenska nás všetkých, ktorí tieto príbehy budeme na javiskách či v hľadiskách prežívať, spojí divadelný zážitok. Veľmi sa na to tešíme a ďakujeme všetkým, ktorí sa aj tento rok zapojili,“ dodala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete (ma foto vľavo).

Ako ďalej informovala Bratislavské noviny Lenka Leláková z Divadelného ústavu, návštevníkmi veľmi obľúbené prehliadky zákulisia sa tento rok uskutočnia v Divadle Jána Palárika v Trnave, ktoré si pripravilo večerné potulky po divadle nielen pre dospelých, ale v skorších časoch aj pre deti, a to v sprievode hercov a príbehu stratenej rukavičky. Popri tom môžu ich diváci priamo na javisku zažiť vznik rozhlasovej hry podľa divadelnej hry Pavla Weissa Krvavé víno, ktorá získala Cenu Divadla Jána Palárika v súťaži DRÁMA 2022. Po Spišskom divadle budú môcť návštevníci putovať podľa divadelnej mapy a vyskúšať si prácu režisérov či scénografov. Do svojich priestorov, kam je bežne vstup zakázaný, pustí návštevníkov aj Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Následne ich pozýva stráviť večer v spoločnosti hercov Juraja Ďuriša a Mariána Viskupa pri Bagarovom susedskom kvíze o vzťahoch s našimi susednými krajinami. Divadelný kvíz, komentovanú prehliadku zákulisia a hudobný program až do noci ponúka popri inscenačnom triptychu RE:CYKLUS Slovenské komorné divadlo Martin.

Literárnu diskusiu v divadelnom priestore pripravuje nielen Bábkové divadlo na rázcestí v Banskej Bystrici, ale aj Divadlo Paradox v Nových Zámkoch popri dvoch ďalších inscenáciách a workshope reči a artikulácie. Inscenované čítanie divadelnej hry s hercami divadla GUnaGU pripravujú v bratislavskom Štúdiu 12, ktorého brány sa zatvoria až neskoro večer po šansónovom koncerte Stanislavy Spišiakovej. A keďže Noc divadiel je aj o bezprostrednom kontakte tvorcov so svojimi divákmi, nebudú ním šetriť členovia Divadla ASTORKA Korzo ʼ90 v Bratislave. So svojimi návštevníkmi sa stretnú po predstavení Malér v happeningu Sen alebo skutočnosť?, ktorý bude spojený s autogramiádou. Tú zažijú aj návštevníci Divadla Nová scéna po svetoznámom muzikáli Bedári a komédii Výstup. Muzikálovú divadelnú noc pripravuje aj Divadlo Jonáša Záborského Prešov, broadwayské Chicago doplní aj v tomto prípade živý orchester. Zábavná Noc divadiel bude v spoločnosti Divadla Komédie a trojice hercov Juraja Ďuriša, Juraja Hrčku a Marcela Ochránka v Mestskom kultúrnom stredisku v Senci. Mestské divadlo Trenčín stihne počas Noci divadiel účinkovať nielen v Bernolákove, ale aj v obci Soblahov, kde divákom Pavol Seriš v pohybovej komédii Chutilo vám, páni? ukáže, ako dokáže jeden herec zahrať až 20 rôznych charakterov.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene chystá okrem predstavenia Dobrý ročník o ceste za svojimi snami aj talkshow o Shakespearových hrách, snoch postáv a ne/splnených snoch protagonistov predstavenia. A kto túži po shakespearovskej klasike na javisku, nájde ju v Divadle Thália Színház v Košiciach – do Noci divadiel sa zapája s hrou Sen noci svätojánskej.

Vzťah k divadlu sa dá budovať od detstva. Vedia to aj v Národnom divadle Košice a počas Noci divadiel oslovia najmenších programom pre deti Malá scénička s lektorkou a herečkou Anikó Vargovou. Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre deťom priblíži komentovanou prehliadkou výstavu bábok Z rozprávky do rozprávky a následne chce už v netradičnom prostredí Študovne Starého divadla osloviť starších divákov monodrámou Klammova vojna. Najdlhšie ale bude spolu s deťmi tento rok snívať Divadlo Dobreta v Drahovciach, ktorého pestrý program bude trvať až tri dni.

Toto je len malá ukážka podujatí počas Noci divadiel, ktoré sú uverejnené na stránke www.nocdivadiel.sk. Počas Noci divadiel sa aktívne a tvorivo prepájajú divadlá so svojimi divákmi aj divadlá a kultúrne inštitúcie navzájom. Viaceré z nich hosťujú na rôznych miestach a pripravujú zážitkový program. A to tak profesionálne divadelné zoskupenia, ako aj neprofesionálne divadelné súbory.

Celoslovenská Noc divadiel je súčasťou európskeho projektu European Theatre Night. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov po Európe.

(ms)

Páčil sa vám článok?