V SNM otvorili výstavu k 200. výročiu narodenia Imre Madácha

25.1.2023
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Slovenské národné múzeum (SNM) otvorilo v stredu výstavu k 200. výročiu narodenia maďarského spisovateľa Imre Madácha. Netradičná, výtvarne avantgardná výstava "...zložil som báseň..." bude v troch jazykoch pre verejnosť prístupná v sídelnej budove SNM v Bratislave na Vajanského nábreží až do roku 2024.

Výstavný projekt otvára pamätný rok venovaný významnej osobnosti maďarskej kultúry. Vychádza z Madáchovho diela, dramatickej poézie Tragédia človeka, ktorú autor začal písať 17. februára 1859 v Dolnej Strehovej vo vtedajšom Uhorsku. "Postupne bola preložená do 40 jazykov sveta. Na pozadí dejín Európy a sklamania z revolučných rokov 1948 – 1949 tu vyjadril márnosť morálneho pokroku či akéhokoľvek boja za slobodu," približuje múzeum.

Netradične spracovaná a výtvarne avantgardná výstava má podľa jej autorov predstaviť nielen literáta, ale práve Tragédiu človeka, okolnosti jej vzniku a jej následný samostatný život ako diela. Projekt ho interpretuje v rôznych žánroch, zobrazeniach a materiáloch. "Tak, aby ho čo najviac priblížil rôznym skupinám návštevníkov. K pätnástim obrazom Tragédie človeka vzniklo postupom času množstvo ilustrácií, z ktorých autori zostavili grafický materiál ako podklad výstavy," približuje SNM.

Súčasťou prezentácie, ktorú pripravilo v spolupráci so SNM – Múzeom kultúry Maďarov na Slovensku a Občianskym združením Tradície a hodnoty, je aj projekcia jedného z diel súčasného autora Endre Koroncziho - 15 obrazov z Ploubuter parku, ktoré bolo vytvorené priamo pre výstavu. "Svojou koncepciou nadväzuje na Tragédiu človeka tak, že každá sekunda filmového spracovania jednotlivých obrazov zodpovedá jednému veršu drámy. Paralela vetra a idey, pádu či vzletu bytosti a ducha vo filme poskytuje možnosť vžiť sa do drámy Madáchovho človeka v zrkadle súčasnosti," dodáva múzeum.

Výstava v troch jazykoch so svojou interaktívnou a edukatívnou líniou má ambície zvýšiť povedomie verejnosti o význame Madáchovho celoživotného diela, popularizovať literatúru, históriu a výtvarné umenie pomocou moderných múzejných nástrojov, a tým aktivovať návštevnícku verejnosť.

(TASR)

Páčil sa vám článok?