Koncerty Pressburg Saxophone Quartet môžete zažiť online v pôvodnom termíne
Zdroj: Karol Srnec/FB Pressburg Saxophone Quartet
Medzinárodnému saxofónovému kvartetu Pressburg Saxophone Quartet sa podarilo zabezpečiť virtuálne koncerty v pôvodných termínoch, kedy sa mali konať s verejnosťou. A tak v stredu 15.12. odznie v priamom prenose live stream z Košíc a vo štvrtok online z Cikkerovho múzea v Bratislave.
Napriek lock-downu umelci zo saxofónového kvarteta Pressburg Saxophone Quartet nechceli ukrátiť priaznivcov klasickej hudby o zážitok z koncertov, preto ich presunuli do virtuálneho sveta, v ktorom si ich budú môcť vychutnať ľudia na celom svete „Naše online koncerty sledujú ľudia z Kanady, USA, Nemecka či Portugalska, kde máme priateľov aj fanúšikov“, povedala členka kvarteta Silvia Macejová.
Zakladateľ saxofónového kvarteta Ladislav Fančovič priblížil, čo kvarteto pre svojich priaznivcov pripravilo: „Veľmi sa teším zo spolupráce s kultúrnym centrom FUGA v Košiciach, ktorého priestory bývalej spoločenskej sály z 30. rokov, neskôr využívanej aj ako televízne štúdio, majú úžasný genius loci. Od nich budeme vysielať naživo live stream, čo je technicky nesmierne náročné, pokiaľ chcete urobiť kvalitný obrazový aj zvukový prenos. Na druhý deň spustíme online koncert, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť v Rosenfeldovom paláci v Žiline, ale z dôvodu jednoduchšej logistiky budeme vysielať z Cikkerovho múzea v Bratislave. Pri tejto príležitosti som pre naše kvarteto upravil 4-hlasnú fúgu Jána Cikkera, ktorá bola pôvodne skomponovaná pre organ, takže to bude zaujímavá premiéra. Okrem tradičného saxofónového repertoáru zahráme napríklad úpravy klavírnych skladbičiek mladého E. Suchoňa, v ktorých začínajúci skladateľ koketoval s džezom a divákov určite potešia zaujímavé džezové úpravy amerických kolied či Bartókove úpravy Rumunských vianočných piesní. No a na dotvorenie tej pravej sviatočnej atmosféry nemôže chýbať známy Panis Angelicus od Césara Francka“.
Na každom koncerte odznie odlišný program; predohra k Mozartovej Čarovnej flaute, dve kvartetá pôvodne napísané pre štyri saxofóny od J.-B. Singeléeho a A. Glazunova, ktoré nesú známky vtedy doznievajúceho romantizmu, efektná skladba Andante et scherzo E. Bozzu, ale aj domáci autori: E. Suchoň, J. Cikker a kompozície, ktoré J. Iršai venoval práve ansámblu Pressburg Saxophone Quartet. Nebude chýbať ani čaro Vianoc v podobe Rumunských vianočných piesní v úprave B. Bartóka, Panis Angelicus od C. Francka či zdžezované americké koledy.
Tip na online výstavu: Bibiana pozýva deti do krajiny medovníkov
Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti, je v pandemickom období zatvorená. Svojich fanúšikov chce v predvianočnom čase potešiť aspoň virtuálnou výstavou V krajine medovníkov, ktorá je dostupná na webstránke inštitúcie a sociálnej sieti.
Pressburg Saxophone Quartet vznikol v r. 2014 a profiluje sa ako jediné slovenské saxofónové kvarteto interpretujúce najmä klasickú hudbu v origináli napísanú pre toto nástrojové zoženie, ale taktiež preň upravujú skladby, ktoré vznikli pred vynálezom saxofónu, t. j. pred rokom 1846. V repertoári majú aj skladby raného jazzu (ragtime, hot-jazz) z 20. rokov minulého storočia, ktorými na špeciálnych koncertoch sprevádzajú nemé čiernobiele grotesky Charlieho Chaplina. Kvarteto účinkovalo na viac než 20 významných festivaloch v strednej Európe a na svojom konte majú aj úspešné turné v Indii (2015) a v Číne (2017). Používa zrekonštruované originálne historické nástroje a hubice značky Beuscher z počiatku 30. rokov minulého storočia, ktoré boli skonštruované podľa pôvodného patentu A. Saxa. Tým dosahujú zvuk čo najbližší k pôvodnej koncepcii vynálezcu saxofónu.
LIVE STREAM z Košíc nájdete 15.12. o 19:00 hod. aj TU.
Online koncert pre Žilinu z Cikkerovho múzea v Bratislave nájdete 16.12. o 19:00 hod. TU.
(ts, ms)