Koncerty z obývačiek pokračujú. Opäť si prídu na svoje aj milovníci jazzu medzivojnových rokov

28.3.2020
0

Zdroj: Archív J. D.

Páčil sa vám článok?

Jednou z noviniek v oblasti kultúry, ktoré sa objavili počas koronakrízy, keď sú ľudia nútení sedieť doma, sú naživo zdieľané videá, tzv. livestreamy. Umelci pustia kameru na mobilnom telefóne alebo počítači a priamo do éteru vysielajú koncert.

Jeden z prvých takýchto koncertov (ak nie vôbec úplne prvý na Slovensku) odohrali známi hudobníci, klavirista Ladislav Fančovič a speváčka Jana Dekánková v utorok 17. marca a čoskoro si to zopakujú.

„Chceli sme v prvom rade podporiť pravidelnú utorkovú tančiareň tanečnej školy B-Swing, s ktorou dlhoročne spolupracujeme. Bola to pre nás mimoriadna výzva, nakoľko sme nič také nikdy nerobili a už len technická záležitosť, kde a ako umiestniť telefón v malej miestnosti, bola problém. Tiež sme nevedeli, či bude zosnímaná kvalita zvuku dobrá. Ušili sme to takpovediac na kolene. Na naše obrovské prekvapenie sledovalo toto vysielanie vyše 2800 ľudí z celého sveta.“ povedal Ladislav Fančovič.

Či je alebo nie je budúcnosť kultúry v takomto spôsobe prenosu, je otázne. Mnohé galérie či múzeá sprístupnili svoje archívy, orchestre poskytujú záznamy z koncertov. Spýtali sme sa umelcov, čo si o tom myslia

Prvý liveastream.

„Livestream podľa mňa nikdy nenahradí koncert, na ktorom sa fyzicky ocitáte. Chýba v ňom určitá emočná časť zážitku, ktorú vyvoláva prostredie na koncerte, atmosféra, ktorú tvoria ostatní ľudia naokolo. V takomto prenose absentuje interaktivita publika s umelcom. Umelec odohrá skladbu a za ňou nepočuje obvyklý potlesk alebo aspoň šum, niekto možno aj piskot (smiech). Je to zvláštny pocit. Ale je to momentálne jediná možnosť, ako ľuďom chvíle odcudzenia od spoločensko-kultúrneho vyžitia spríjemniť.“ vysvetlila speváčka Jana Dekánková.

Zdroj: Archív J. D.

Jana Dekánková a Ladislav Fančovič.

Hudba, ktorú títo umelci hrajú, vznikla v období kríz. Či už hospodárskej v 30. rokoch minulého storočia, alebo cez druhú svetovú vojnu. Je preto „stavaná“ na krízy. Iným slovom je v nej zakódovaná vôľa žiť a tešiť sa z každého nového dňa.

Preto sa umelci rozhodli v tradícii utorkových tančiarní pokračovať a najbližšia sa bude konať v utorok 31. marca o 20:00 hod.: „Stačí, ak ľudia kliknú na FaceBookový profil Fats Jazz Bandu, ako nášho domovského orchestra. Na hlavnej stránke tohto profilu sa začne niečo pred ôsmou priamy prenos. Koncertovať budeme iba v duu, nakoľko sme už od nášho návratu z USA v dobrovoľnej karanténe. Najprv sme sa jej iniciatívne sami podrobili, keďže sme, ako zodpovední ľudia, cítili povinnosť nenakaziť ostatných v prípade, že sme si s letísk priniesli vírus. O dva týždne sme vedeli, že sme zdraví, ale potom si to zdravie o to viac vážite a nechcete sa stretávať s nezodpovednými ľuďmi, ktorí nerešpektujú odporúčania. Takže naša dobrovoľná úplná karanténa trvá dnes 17. deň a zatiaľ to vyzerá, že sme sa ešte nezbláznili.“ dodáva speváčka.

Zdroj: Archív J.D.

​Jana Dekánková a Ladislav Fančovič.

Tentokrát pôjde, okrem podpory činnosti tanečnej školy B-Swing, aj o podporu iniciatívy  „Aby kultúra žila“. Všetci umelci, ktorí sú závislí od príjmu z koncertnej činnosti, prišli zo dňa na deň o minimálne dvojmesačný príjem. Táto iniciatíva im pomáha prežiť najťažšie obdobie. Viac si o nej môžete prečítať na webovej stránke www.abykulturazila.sk. Zakúpením virtuálnej vstupenky podporíte, okrem vášho obľúbeného umelca, aj pestré kultúrne dianie v týchto náročných časoch. Výťažok bude v plnej miere použitý na podporu umelcov, ktorí sa ocitli v existenčnej kríze.

(ms, ts)

Páčil sa vám článok?