FOTO a VIDEO: Skupina Inekafe odohrala v NTC koncert aj so symfonickým orchestrom

16.1.2020

Zdroj: Vít Fila

Páčil sa vám článok?

AXA Aréna NTC v Bratislave bola v stredu dejiskom veľkolepého koncertu skupiny Inekafe so 40-členným symfonickým orchestrom a 20-členným speváckym zborom. Zazneli na ňom najväčšie hity tejto kapely, ale aj menej známe piesne s novými aranžmánmi v podaní Vratka Rohoňa.

Skupina INEKAFE oslavuje 25 rokov na hudobnej scéne dvoma najväčšími koncertami vo svojej histórii. Vypredaná AXA Aréna NTC v Bratislave si spievala všetky hity aj menej známe skladby v nových aranžmánoch. Líder Vratko Rohoň, bubeník Dodo Praženec a basgitarista Vlado Bis zahrali so 40-členným orchestrom z Prahy. Na posilnenie mohutnosti refrénov si pozvali 20-členný zmiešaný spevácky zbor Tirnavia z Trnavy. Na klavíri sa predstavil Peter Preložník.

Zdroj: Vít Fila

​„Chceli sme posunúť našu tvorbu na najvyššie poschodie hudby. Pre nás je tým najvyšším poschodím symfonický aranžmán. Som nadšený a veľmi rád, že sa emócie z hudby preniesli aj na našich fanúšikov. Ešte teraz mám husiu kožu. Podarilo sa nám dať dokopy úžasný tím ľudí, ktorí dali do tohto projektu kus srdca. Takýto pocit som ešte nezažil,“ neskrýval radosť líder kapely Vratko Rohoň. 

Inekafe predviedli spolu s orchestrom 27 skladieb. Nechýbali hity „Sínus dopadu“, „Spomienky na budúcnosť“, „Ružová záhrada“, „Kašovité jedlá“ či „Ráno“. Skladby „Právo na šťastie“, „Je tu niekto?“ či „Čas beží“ odohral len symfonický orchester. Nadšení diváci odmenili kapelu viacnásobným standing ovation a ona im zahrala prídavky „Mojich najlepších 15 rockov“ a „Záverečná“. V inštrumentálnej podobe odznela na záver aj úplná novinka, ktorú Inekafe predstavia čoskoro. Celá zostava sa musela na pódium vrátiť dvakrát, aj napriek tomu, že v notových partitúrach sa už s ďalšími prídavkami nepočítalo. Skladby na symfonický koncert zaranžoval český skladateľ Lukáš Sommer, ktorý si s lídrom Vratkom Rohoňom dokonale rozumel.

Zdroj: Vít Fila

„Spolupráca bola perfektná, absolútne sme si sadli a od začiatku to iskrilo. Aj keď naživo sme sa videli len pred pár dňami, rok sme si volali, mailovali a posielali MP3. Lukáš je podľa mňa extrémne talentovaný a veľký makač. A zboristi sú v podstate punkáči, poznali slová našich pesničiek. Niektorí na našej kapele vyrastali a mali perfektný prístup k celému projektu,“ s úsmevom hovorí Vratko.

Zdroj: Vít Fila

​„Mám obrovskú radosť, že sa nám to podarilo. Už od začiatku sa mi páčilo, že Vratko do tohto projektu dáva srdce. Chystali sme to rok a tak sme mali čas doladiť všetky detaily. Boli sme v dennom kontakte. Postupne, ako som skladby aranžoval, tak mi tiež prirastali k srdcu a preto som sa rozhodol, že koncert budem aj dirigovať. Teším sa z výsledku. Bol som prekvapený, že keď sme hrali ako orchester, tak si fanúšikovia spievali a skladby spoznávali...“ tešil sa Lukáš Sommer.

Chalani z INEKAFE si dali si záležať aj na technickej vybavenosti koncertu. Vystúpili na najväčšom pódiu v svojej histórii, ktoré doplnili skvelou zvukovou aparatúrou, svetlami a LEDkami. Publikum bolo nadšené. Výpravnými až filmovými symfonickými aranžmánmi sa skupine podarilo dohnať nadšených fanúšikov k slzám. Podľa reakcií ľudí posunuli hudobníci svoju latku na najvyššiu úroveň.

Zdroj: Vít Fila

​Skupina INEKAFE vznikla v roku 1995 ako jedna z garážových kapiel v Bratislave na Prístavnej ulici. Dnes má na konte sedem radových albumov, dve výberovky, jedno Live 2 DVD a vyše 100 tisíc predaných nosičov.

Zdroj: Vít Fila

​„Tých 25 rokov strašne rýchlo ubehlo. Máme za sebou sedem albumov, vyše 1500 koncertov a množstvo videoklipov. Bola to jazda, boli tam pekné aj turbulentnejšie obdobia. Dokonca sme sa rozpadli. Toto celé nás formovalo. My sme nič nekalkulovali a neplánovali. Nech robí kapela čokoľvek, ak to robí zo srdca a ľudia tomu veria, tak to robí dobre a je to jej cesta,“ uzavrel Vratko Rohoň.

Zdroj: Vít Fila

​(ars)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie