Divadlo Lab prinieslo v máji dve premiéry: Nože v sliepkach a Hľa, človek!

28.5.2019
0
Nože v sliepkach

Zdroj: Marram Photography

Páčil sa vám článok?

Divadlo Lab Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave, ktoré prezentuje inscenácie študentov fakulty, predstavilo počas mája dve premiéry: Nože v sliepkach od škótskeho dramatika Davida Harrowera a inscenáciu Hľa, človek! na námet poviedok Franza Kafku a Haruki Murakamiho.

"Keď sme hercom spolu s režisérkou a druhou dramaturgičkou prvýkrát predstavili náročnú drámu Nože v sliepkach od súčasného škótskeho dramatika Davida Harrowera, poprosili nás, aby sme im vysvetlili, o čo v nej ide. Mali správne odhady, hoci na niektorých sme sa skôr pobavili, ale skutočne ide o natoľko zvláštnu poetizujúcu hru, v ktorej sa človek nevyzná, kým si ju konkrétne neinterpretuje. Naša interpretácia sa niesla v téme túžby po poznaní. Mladá žena spoznáva nový svet za hranicami oráčovho domu a tajomný mlynár jej pomôže priznať si pravdu, ktorú v sebe dlho potláča. Znie to zložito, ale v princípe ide o odkrytie veľmi realistického vzťahu ženy medzi dvoma mužmi. Po časovo náročnom, ale veľmi podnetom skúšobnom procese sme dospeli k vytvoreniu inscenácie, ktorá vie byť vďaka súhre poetického textu, komorného priestoru s autentickou scénou a kostýmami a skvelými výkonmi hercov, zvláštne príťažlivá," prezradila nám Barbora Bakošová z Divadla Lab.

"Na začiatku skúšobného procesu som túto hru nemala rada. Text bol zložitý a nezvyčajný, nevedela som sa v ňom orientovať. Postupne sme sa však dopracovali k jednej možnej interpretácii. Keď sme začali skúšať dole v Burkovni, v tom malom zvláštnom priestore sme cítili, že sa rodí niečo netradičné, niečo magické. Hra nie je štandardný príbeh o ľúbostnom trojuholníku, ale príbeh ženy, ktorá prejde hlbokou premenou na ceste za poznaním." Myslím, že tou premenou sme vďaka tvorbe tohto diela prešli takmer všetci, keďže každý z nás sa má ešte veľa čo učiť a spoznávať. Ak sa chcete s nami vydať na cestu za novým poznaním, príďte sa na nás pozrieť do štúdia Burkovňa,"  vyjadrila svoje vnímanie hry Anna Fanni Hostomský, ktorá v alternácii s Ráchel Šoltésovou stvárnila postavu mladej ženy.

FOTOGALÉRIA:

​Režisérka Barbora Nitschová na otázku, čo ju táto inscenácia naučila do života, odpovedala čiastočne citátom z hry: "'Veci sa menia zakaždým, keď sa na ne pozriem.' Hľadanie toho najpresnejšieho a najpravdivejšieho výrazu spoločne s Mladou ženou."

Druhou premiérou, ktorú si študenti pripravili, je inscenácia na námet poviedok Franza Kafku Premena a Haruki Murakamiho Hľa, človek!

"Vačšina z nás pozná príbeh o Gregorovi Samsovi, ktorý sa jedného rána prebudil z nepokojných snov a zistil, že sa v posteli premenil na akýsi príšerný hmyz. V poviedke, ktorú napísal Murakami, sa naopak Gregor prebudí ako ľudská bytosť bez akýchkoľvek spomienok na to, čo sa s ním predtým udialo. Murakami mu týmto dáva druhú šancu a Gregor sa tak stáva obrazom Adama - čistého pôvodu a s prázdnou mysľou, zrodený na zemi, aby preskúmal, čo vlastne znamená byť človekom..." vysvetlila Barbora Bakošová.

Inscenáciu pripravila réžiiná dvojica Michal Slovenský a Zarina Hozdič – študenti réžie bábkarskej tvorby, zoskupenie scénografiek v zložení – Zora Davidová a Michaela Urbanová. Produkčne zabezpečuje inscenáciu Barbora Ďurčová. Účinkujú bábkoherci 3. ročníka Bc. v zostave – Michaela Dzamková, Mária Gašparovičová (alternácia Tara Ružbašánová), Luboš Janák, Lukáš Takáč, Ondrej Gajdoš, Ivana Lechmanová, Stanislava Megová, René Sorád a Nikola Wöllnerová.

(ms)

Páčil sa vám článok?