• Kultúra
  • 04.11.2018 16:54

Máte jedinečnú možnosť spoznať tvorbu súčasných slovenských hudobných skladateľov

0 0
Slovenský rozhlas
Zdroj: Spolok slovenských skladateľov

V piatok 9. novembra začína v Bratislave 29. ročník festivalu Nová slovenská hudba. Prehliadka súčasnej domácej tvorby klasickej hudby potrvá do 14. novembra.

Hlavným usporiadateľom festivalu je Spolok hudobných skladateľov. Počas tohto ročníka festivalu je pripravených 7 koncertov, na ktorých zaznejú pôvodné skladby mnohých slovenských skladateľov.  Festival je zároveň prehliadkou slovenských interpretov, komorných zoskupení a symfonických telies. Okrem Otváracieho koncertu, ktorý sa uskutoční v Koncertnej sieni Dvorana sa všetky koncerty budú konať  v Slovenskom rozhlase. Festival Nová slovenská hudba  predstaví aj tento rok svojim  návštevníkom  najaktuálnejšiu tvorbu slovenských skladateľov všetkých generácii. Mnohé z nich budú uvedené v premiére.

Hudobný skladateľ Ivan Buffa, predseda Spolku slovenských skladateľov o blížiacom sa ročníku povedal: „Tohtoročný 29. ročník festivalu predstaví výlučne nové diela. Medzičasom sa na Slovensku objavilo neprehliadnuteľné množstvo iniciatív mladých slovenských skladateľov a interpretov s vlastnými víziami a bohatými zahraničnými skúsenosťami. Ich prezentácia je nielen čiastkovým obrazom o stave dnešnej skladateľskej generácie - akýmsi zrkadlom doby, v ktorej žijeme, ale predstavuje predovšetkým určitú nádej, že si kvalita kompozičného remesla na Slovensku našla svojich ďalších verných reprezentantov.“

Spoznáte hudbu týchto súčasníkov:

Lenka Novosedlíková , Samuel Hvozdík , Peter Javorka , Matej Sloboda , Jozef Grešák, Jozef Podprocký, Norbert Bodnár, Ľubica Čekovská, Peter Duchnický, Iris Szeghy , Nuno Figueiredo,  Ivan Buffa, Matej Demko, Petra Bachratá, Juraj Hatrík , Jevgenij Iršai, Stanislav Pristáš, Roman Berger, Lucia Papanetzová, Juraj Vajó, Jana Kmiťová, Jana Kmiťová, Peter Machajdík, Peter Groll, Lukáš Borzík, Ľuboš Bernáth

Nová slovenská hudba je bienále, v  Bratislave sa koná každé dva roky. Vstupenky budú v predpredaji hodinu pred koncertom v mieste konania. Vstupné je 6 a 4 eurá a na záverečný koncert 8 a 4 eurá.

Koncerty sa konajú vo veľkom a malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu i v koncertnej sieni (Dvorana) VŠMÚ.

    (ts, ms)


    Cookies

    Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.