FOTO: Život ľudí po okupácii Československa pripomína aj optimistická výstava

2.8.2018
0
Výstava (Ab)normalizace českého fotografa Jindřicha Štreita

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

treita v centre Bratislavy. Výstava s názvom (Ab)normalizace v galérii Prolaika a na Hviezdoslavovom námestí je realizovaná v rámci 50. výročia od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa.

"Každá fotografia je samostatný príbeh. Aj keď 20-ročné obdobie po vpáde vojsk do roku 1989 bolo neľahké, táto retro výstava je optimistická a zo záberov vyžaruje obrovská ľudskosť," na stredajšej (1.8.) vernisáži povedala Nora Gill, riaditeľka agentúry CzechTourism Slovensko, ktorá s partnermi a pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave výstavu organizuje.  

"Bola to doba neslobody, ale aj môjho detstva, ktoré som prežíval v Olomouci," pripomenul chargé d'affaires českého veľvyslanectva na Slovensku Pavel Sladký. 

Návštevník výstavy sa pousmeje nad zábermi, ako občania vo voľbách volili mier a život proti jadrovej vojne, oslavovali výročia KSČ a rôzne sviatky v kultúrnom dome aj na verejných priestranstvách. Dokumentom doby je aj obchod západného tovaru za valuty Tuzex, robotníci pri práci a desiatej, predavač mäsa v predajni pri prázdnych hákoch na stene bez zaveseného tovaru, novinová a televízna propaganda či nazretie do domácnosti obyčajných ľudí. 

FOTOGALÉRIA:

"Vystavovať v Bratislave je pre mňa stále radosť aj pocta. Nie sú to fotografie o kráse republiky, nie sú to kultúrne pamiatky, ktorých máme veľa. CzechTourism by na ne nenalákal zahraničných turistov," vtipne konštatoval autor. Uviedol, že fotografie z normalizačného obdobia sú najmä zo severu Moravy a výstava korešponduje s rovnomennou vydanou knihou s textom Ludvíka Vaculíka.

Vsetínsky rodák Jindřich Štreit (1946) absolvoval odbor výtvarná výchova na Pedagogickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci (1967) a štúdia na Škole výtvarnej fotografie v Brne (1974-1977). Popri pedagogickej práci sa venoval organizovaním výstav a iným kultúrnym aktivitám v Sovinci a Bruntále. Od roku 1972 sa zaoberá životom ľudí na vidieku. 

Za účasť na nepovolenej výstave neoficiálnych umelcov v Prahe (1982) bol väznený, po roku 1989 rehabilitovaný. Pedagogicky externe pôsobil na Filmovej a televíznej fakulte AMU v Prahe (1991-2003), na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave (1991-1992). Od roku 1991 je pedagógom na Inštitúte tvorivej fotografie Filozoficko-prírodovedeckej fakulty Sliezskej univerzity v Opave, od roku 2009 ako profesor. Patrí medzi najvýznamnejších súčasných českých dokumentaristov uznávaných aj v zahraničí. V roku 2014 mu VŠVU udelila titul doktor honoris causa.

Výstava veľkoplošných fotografií na Hviezdoslavovom námestí potrvá do 20. augusta a menších v galérii Prolaika do 14. septembra.

(TASR, ms) 

Páčil sa vám článok?