• Kultúra
  • 23.02.2017 13:32

Genezis budú hrať už tento víkend v Rusovciach

0 0
Genezis budú hrať už tento víkend v rusovciach - genezis sluk

Po úspešnej premiére v DPOH bude Divadlo SĽUK hrať predstavenie Genezis už tento víkend na svojej materskej scéne.

Riaditeľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu Juraj Hamar je  presvedčený, že tento hudobno-tanečný titul rovnako dobre prijmú aj návštevníci Divadla SĽUK v Rusovciach. „Úprimne poviem, že trochu sme sa obávali, ako to bude s návštevnosťou, keďže bratislavské deti majú práve prázdniny, ale premiéra bola vypredaná a diváci spokojní“, povedal dnes Hamar, ktorý verí, že tak to bude aj s predstaveniami 25. a 26. februára.

„Čo je ale najdôležitejšie, viacerí ľudia z našej branže sa chcú so mnou o projekte Genezis v najbližšej dobe rozprávať. To znamená, že SĽUK prišiel s inscenáciou, ktorej nový scénický počin vyvolal potrebu diskurzu,“ uviedol Hamar. V súčasnosti už dávno podľa neho neplatí, že k úspechu umeleckého diela stačí len potlesk obecenstva. „O diele treba hovoriť a polemizovať, lebo len to nás môže posúvať ďalej,“ dodal Hamar. Podľa riaditeľa SĽUK-u, nové predstavenie splnilo svoje základné poslanie. Ukázalo tvorbu SĽUK-u v dynamickom a sviežom  šate, sprístupnilo širokému spektru divákov ťažkú a vážnu starozákonnú tému s ľahkosťou a šarmom prostredníctvom umeleckého spracovania.

Pri príprave tejto inscenácie o stvorení sveta a prvých ľuďoch na zemi sa tvorcovia zamerali najmä na dve kľúčové témy z knihy Genezis, jedného z najvýznamnejších textov židovského Talmudu a kresťanského Starého zákona. Prvou je samotný akt tvorby, druhou témou je aktuálnosť mravného posolstva pre súčasnú dobu. V hudobnom spracovaní, choreografiách, textoch, projekcii, scéne i v kostýmoch sa síce zamerali na súčasné inscenačné postupy, ale na scéne je zjavné ich štylizované spojenie s tradičnou ľudovou kultúrou. Predstavenie Genezis si môžu diváci pozrieť už túto sobotu a nedeľu o 18.00 hod v Divadle SĽUK v Rusovciach.

(TASR, Foto: sluk)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.