• Kultúra
  • 31.01.2016 10:56

Bratislavská čučoriedka pre Mariána Labudu a Dobrý trh

0 0
Bratislavská čučoriedka pre mariána labudu a dobrý trh - cucoriedka2016

Slávnostne vyzdobené priestory bratislavskej Reduty patrili včera jubilejnému pätnástemu Bratislavskému bálu, ktorý uzatvára plesovú sezónu v metropole. Tradíciou bálu je udeľovanie Ceny Júliusa Satinského – Bratislavská čučoriedka. Čestná rada udelila ocenenie v kategórii Osobnosť hercovi Mariánovi Labudovi a v kategórii Idea – počin boli ocenené Illah Van Oijen a Barbara Zavarská za vytvorenie Dobrého trhu.

Marián Labuda získal ocenenie za jedinečný prínos do divadelného a filmového umenia na Slovensku a v Čechách, Illah Van Oijen a Barbara Zavarská za vytvorenie Dobrého trhu a koncept oživenia ulíc a dvorov starej Bratislavy.

Marián Labuda (*28.10.1944, Hontianske Nemce) vyštudoval herectvo na VŠMU, v roku 1964 nastúpil do SND. V roku 1968 bol spoluzakladateľom Divadla na korze, v rokoch 1971 - 1989 bol členom Novej scény v Bratislave, od januára 1990 je členom Činohry SND. Hosťoval vo viacerých divadlách v Českej republike. Vytvoril viac ako 100 dramatických postáv, stvárnil množstvo rozhlasových, televíznych a najmä filmových postáv, hral vo viac ako štyridsiatich filmoch. Je držiteľom viacerých ocenení, medzi nimi Český lev za film Záhrada režiséra Martina Šulíka či štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry.

„Všetkým patrí moje poďakovanie, toto ocenenie znamená pre mňa, že aj keď už nebude toto ocenenie, tí znalci, ktorí sa budú chcieť v tom vyznať a budú listovať, kto a v ktorom roku bol ocenený, tak si to nájde. Toto sa nedá vymazať. Na Jula Satinského spomínam len v tom najlepšom, naučil ma jesť vidličkou, naučil ma miništrovať,“ povedal pre TASR Marián Labuda.

Illah Van Oijen a Barbara Zavarská prišli s myšlienkou oživiť ulice a dvory starej Bratislavy. Vytvorili Dobrý trh, trikrát do roka autentickú turistickú atrakciu v centre mesta, ktorú navštívi 15 tisíc návštevníkov. Ten prináša jedinečnú atmosféru, prezentuje lokálnych umelcov a podporuje začínajúcich mladých predajcov, čím sa stáva lákadlom pre obyvateľov aj návštevníkov hlavného mesta. Pani Illah Van Oijen (1981) je Holanďanka, v roku 2005 prišla študovať fotografiu na VŠVU a ostala žiť v Bratislave, Barbara Zavarská (1980) je absolventkou architektúry s doktorátom na VŠVU v Bratislave.

„Znamená to pre nás veľmi veľa, máme pocit, že prvýkrát si nás všimlo aj oficiálne vedenie, že nám dali pochvalu, že aj takáto vec ako trh v Starom meste môže znamenať niečo viac, že aj komunitná práca, ktorú robíme, niečo znamená,“ uviedla pre TASR Barbara Zavarská.

Ples je v plnom prúde, plesových hostí zabáva Big Band Guslava Broma, orchester Váci Szimfonikus Zenekar, speváci Pavol Hammel, Janek Ledecký, skupiny Starmania, Silent Trio a Hex.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.