Seniori majú v októbri Seniorfest 2015, pomôže im aj nový dotazník
Seniori majú v októbri seniorfest 2015, pomôže im aj nový dotazník - seniori
Rôzne témy ako vzdelávanie, šport, kultúra, ale aj rôzne odborné podujatia i ocenenie Seniorov roka sú súčasťou októbrového Seniorfestu 2015. Jeho cieľom je podpora aktívneho prístupu seniorov k svojmu zdraviu, okoliu, modernej komunikácii a využitiu svojich profesionálnych skúseností.
Mestská samospráva pre Bratislavčanov v zrelom veku pripravila bohatý program jedenástich podujatí, napríklad počítačovú školu pre seniorov, vlastivedné vychádzky so sprievodkyňou či možnosť prezentovať svoje práce počas Seniorskej parády v Starej tržnici. Nebude chýbať ani ocenenie Senior roka.
Slávnostné ocenenie piatich bratislavských seniorov sa uskutoční 15. októbra 2015 v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca počas podujatia Kytica pozdravov a bude spojené s koncertom detského orchestra. Svoje miesto majú v programe Seniorfestu odborné podujatia – 22. októbra 2015 bude workshop pod názvom Pracovný potenciál seniorov, ktorý sa bude venovať možnostiam využitia tvorivosti a práce seniorov a 27. októbra 2015 zase medzinárodný seminár Vzdelávaním k aktívnemu starnutiu o vzdelávaní seniorov.
Mesto Bratislava má vlastný Program aktívneho starnutia na roky 2014 - 2020. Jedným z jeho opatrení je získať prehľad o potrebných a v súčasnosti nevykonávaných verejnoprospešných činnostiach. Spolu s Fakultou manažmentu Univerzity Komenského a prostredníctvom približne štyritisíc dotazníkov získa mesto informácie, s ktorými môže ďalej pracovať.
Viac o dotazníku sa dozvedia predstavitelia seniorských komunít z mestských častí na workshope. Dotazníky bude elektronicky zasielať Bratislavské dobrovoľnícke centrum všetkým aktívnym seniorom, na ktorých má kontakt. Fyzicky zase dostanú seniori dotazník do rúk prostredníctvom predstaviteľov rôznych seniorských komunít.
Veľmi populárnym podujatím je bezplatná Počítačová škola pre seniorov (uskutočňuje sa od 5. do 30. októbra 2015), ktorú bratislavská Mestská knižnica organizuje od roku 2010 pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Za šesť ročníkov počítačovej školy sa v nej, vrátane počítačových konzultačných hodín, vyškolilo už takmer 500 seniorov - presne 483.
Tohtoročný Seniorfest uzavrie koncert populárnej hudby v priestoroch Mestského divadla Pavla Orzságha Hviezdoslava v závere mesiaca - 29. októbra 2015.
(is)