Timravin Bál v Majlingovej úprave

21.12.2014
0
Timravin bál v majlingovej úprave - bal1 Timravin bál v majlingovej úprave - bal1
Páčil sa vám článok?

Na bále sa zvyknú ľudia zabaviť. Nielen v dnešných časoch, ale bolo tak aj v polovici minulého storočia, do ktorého je zasadený dej dramatizácie viacerých poviedok a noviel Boženy Slančíkovej-Timravy, uvádzaných najnovšie na javisku činohry SND.

Táto naša výnimočná spisovateľka nepísala nudným a suchým štýlom, ako sme to za školských čias vnímali. Práve naopak. Veľmi vtipným, ba až groteskným spôsobom dokázala vylíčiť charaktery a správanie sa obyčajných dedinských ľudí, zvyčajne pijanov a záletníkov. V kritickom pohľade neušetrila ani intelektuálov, teda učiteľov, notárov, farárov a lekárov. Šťavnatým spôsobom opísala viacerých aktérov deja, ktorých bravúrnym spôsobom dokázal mladý dramatik Daniel Majling pospájať do jednoliateho celku. Kto by nevedel, že ide o sedem rôznych poviedok i noviel, neuhádol by, že ide o samostatné prózy.

Učiteľ Samo (Ján Koleník) by mal ísť príkladom a pozdvihnúť úroveň pospolitých ľudí. No je to sukničkár, čo zvedie každú ženu, okolo ktorej prejde. Smolu má mladá, odkvitajúca inteligentná deva Milina (Táňa Pauhofová), ktorá sa, ako na potvoru, zaľúbi práve do tohto ľahtikára a záletníka. Ponúka sa mu, hoci vidí, že ten ju iba zosmiešňuje a ponižuje. O ohrdnutú Milinu prejavuje záujem tamojší lekár (Ľuboš Kostelný), čím si kompenzuje vlastné neradostné manželstvo s chorou ženou. Timrava si zobrala na paškál najmä alkoholikov, jedného z nich - kostolníka Adama - presvedčivo stvárňuje Marián Geišberg. Jeho prostá žena v podaní Kamily Magálovej pri ňom roky trpí, rovnako ako manželka sedliaka Žovkina, ktorého nádherne zahrá Jozef Vajda. Zdena Studenková si nenechala ujsť príležitosť, po mnohých intelektuálskych úlohách a dámach z vyššej spoločnosti, zahrať si na scéne dedinskú ženu. Darí sa jej to znamenito.

Všetci spomínaní sa stretnú na najväčšom kultúrnom podujatí roka - na dedinskom bále. Tak nazval svoju dramatizáciu na motívy Timraviných poviedok autor novej inscenácie. Darmo sa farár (Alexander Bárta) usiluje svoje farské ovečky viesť správnou cestou. Všetky jeho napomínania sa minú účinkom. Niet divu, že sa inscenácia končí tragédiou. Timrava podáva realistický pohľad na vtedajší spôsob života vidiečanov a detailne rozpitve ich charaktery. Aj keď ide o vážne veci, literárne aj herecky sú stvárnené tak vynikajúco, že diváci priam vybuchujú od smiechu. Najmä výkony Jozefa Vajdu a hypochondra Važeckého, ktorého stvárňuje Daniel Fischer, sú podané mimoriadne šťavnato. Režisér Michal Vajdička si prizval na spoluprácu muzikanta Mariána Čekovského. Ten využil hlbokú studnicu slovenských ľudových piesní. Uvádza nimi predstavenie, predeľuje jednotlivé scénky aj obrazy a tiež uzatvára oblúk tejto dramatizovanej sondy do duší a životov mnohých Slovákov nielen v minulosti, ale žiaľ, aj v súčasnosti.

Anna Sláviková
Foto: Collavino


Predstavenie Bál bude najbližšie v sobotu 27. decembra 2014 o 19.00 h v Sále činohry SND na Pribinovej ulici.

Páčil sa vám článok?