Základnej škole na Jesenského hrozí zánik
Rodičov žiakov zo staromestskej Základnej školy na Jesenského ulici šokovala v pondelok 5. septembra 2011 informácia, že škola neotvorila prvý ročník a do roka končí. Budovú totiž od mesta vysúdila rímskokatolícka cirkev a je na predaj.
Ako nás informoval hovorca Starého Mesta Tomáš Halán, mestská časť sa o prinavrátení budovy na Jesenského ulici cirkvi dozvedela z magistrátu hlavného mesta v máji tohto roku. No ešte 2. septembra ten istý hovorca vydal tlačovú správu o pripravenosti staromestských materských a základných škôl na nový školský rok, pričom o situácii školy na Jesenského ulici sa ani nezmienil.
Podľa hovorcu mestskej časti bolo v škole zapísaných 15 detí, ktoré rodičia umiestnili do iných škôl. Podľa tunajších učiteľov však bol záujem podstatne vyšší a mohli otvoriť aj dve prvé triedy.
Zatiaľ je isté, že súčasná staromestská samospráva zlyhala, keď o zmene vlastníka budovy neinformovala rodičov žiakov ešte v máji, keď sa o tom dozvedela, ale až 5. septembra! Učitelia a zamestnanci školy sa to dozvedeli iba o necelý týždeň skôr - koncom augusta.
Zmena vlastníka školskej budovy nie je hrozbou len pre základnú školu, ale aj pre základnú umeleckú školu, ktorá tiež sídli v tejto budove a jej zriaďovateľom je mesto Bratislava.
O vyjadrenie sme požiadali aj vedenie hlavného mesta a predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi.
(brn)