Zachránené historické glóbusy v univerzitke

21.11.2009
0
Páčil sa vám článok?

Jedinečnú výstavu historických glóbusov sprístupní verejnosti Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied od piatka 27. novembra 2009 v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

Výstava "Sphaera terrestris, sphaera coelestis. Zem a nočná obloha očami novoveku." predstavuje projekt záchrany a prezentácie historických glóbusov zo zbierky Lyceálnej knižnice v Bratislave, ktorú spravuje Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied.

Po niekoľkoročnej reštaurátorskej práci sa jedinečná, na Slovensku najväčšia zbierka historických glóbusov predstaví v Barokovom nádvorí v sídle Univerzitnej knižnice na Ventúrskej ulici v bratislavskom Starom Meste do 19. decembra. Výstava sa bude dať navštíviť v pondelok od 12:00 do 21:00, v utorok až piatok od 9:00 - 21:00 a v sobotu od 9:00 do 15:00. Na výstavu je vstup zdarma.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Ivona Kollárová z historických fondov Ústrednej knižnice Slovenskej akadémie vied, zbierka obsahuje druhý a tretí najstarší doteraz známy na slovenskom území zachovaný glóbus - hviezdny glóbus Uranographia vyrobený v Amsterdame v roku 1700 a zemský glóbus Cosmothere z roku 1706. Zbierka obsahuje ďalšie hviezdne a zemské glóbusy z 18. a 19. storočia, vrátane prvého uhorského hviezdneho a zemského glóbusu.

Všetky glóbusy boli v rôznej miere poškodené. Okrem miernejších foriem poškodenia akými sú nečistoty a znehodnotenie po neodbornej údržbe museli reštaurátori riešiť aj ťažšie formy poškodenia - deformácie, trhliny a praskliny, chýbajúce, či odpadávajúce a poškodené súčasti. Tri glóbusy boli rozpadnuté. Preto vznikol projekt na ich záchranu. Jeho cieľom je aj zvýšiť záujem ľudí o túto časť kultúrneho dedičstva.

Vyvrcholením projektu je spomínaná výstava, ktorá prezentuje dejiny výroby glóbusov v ich kultúrnych súvislostiach. Predstaví aj vývojom astronómie, geografie, matematiky a mapovej projekcie a pripomenie dôležité vedecké diela od Ptolemaiovho Almagestu až po významných astronómov 19. storočia. Výstava prostredníctvom videosekvencií a fotografií predstaví aj samotné reštaurovanie glóbusov.

Podrobnosti o celom projekte záchrany glóbusov sú dostupné na internetovej adrese: www.globusy.sav.sk. Okrem kompletnej dokumentácie zbierky glóbusov a jej fyzického stavu pred a po reštaurovaní, už spomenutých videosekvencií zachytávajúcich proces reštaurovania, sa tu nachádzajú kompletné dejiny výroby glóbusov, výklady pojmov, súvisiace internetové odkazy, zoznamy informačných prameňov a tiež ukážky autentických dobových dokumentov.

Projekt podporila Nadácia VÚB čiastkou 16 597 €. Partnermi Ústrednej knižnice SAV na projekte sú Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku v Bratislave, Univerzitná knižnica v Bratislave, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Slovenské národné múzeum - Historické múzeum v Bratislave.

(sita)

Páčil sa vám článok?