PCR testy sú od stredy bezplatné len pre seniorov alebo po odporučení lekárom

4.5.2022

Zdroj: nc

Páčil sa vám článok?

Od stredy sú PCR testy bezplatné len pre osoby staršie ako 60 rokov alebo na základe indikácie lekárom. Po novom tiež vstup do zdravotníckych zariadení nebude podmienený očkovaním ani testovaním na ochorenie COVID-19. Platí však povinnosť nosiť respirátor. Vyplýva to z usmernenia, ktoré na svojom webe zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Rezort zmeny avizoval už koncom apríla.

"Pacientovi indikuje na základe klinických príznakov vyšetrenie výlučne lekár v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo lekár so špecializáciou v inom špecializačnom odbore ako všeobecné lekárstvo. To neplatí pre osoby vo veku 60 a viac rokov, ktoré sa môžu kedykoľvek prihlásiť na testovanie cez www.korona.gov.sk," píše sa v dokumente. Medzi klinické príznaky patrí napríklad zvýšená teplota, kašeľ, nádcha či bolesti hlavy, hrdla, kĺbov a svalov. Naďalej má fungovať aj testovanie pre samoplatcov.

Vstup do zdravotníckych zariadení po novom nie je podmienený očkovaním ani testovaním na ochorenie COVID-19. To platí pre pacientov, sprevádzajúce osoby i návštevy, rovnako pre zamestnancov či praxujúcich študentov. Ak bude poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vyžadovať test, vykoná ho v rámci svojej réžie priamo vo svojom zariadení.

Od mája tiež platí usmernenie k antigénovému testovaniu pacientov pred prevozom záchrannou službou. Test mu urobia len v prípade prítomnosti klinických príznakov alebo podozrenia na ochorenie COVID-19.
(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie