Novým primátorom Bratislavy bude Matúš Vallo - ako to prijali jeho súperi?

11.11.2018

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Hlasy Bratislavčanov rozhodli o tom, že do kresla primátora na najbližšie štyri roky zasadne architekt, občiansky aktivista a hudobník Matúš Vallo. Ten získal 36,54 percent hlasov a suverénnym spôsobom triumfoval v komunálnych voľbách. Víťazstvo oslávil spolu s členmi svojho tímu a podporovateľmi v Novej Cvernovke, ktorá zažila skutočne veselú noc...

Matúš Vallo: Bratislave sa podarila veľká vec

Bratislave sa podarila veľká vec, dokázali sme to. Týmito slovami, so svojím tímom za chrbtom, oznámil víťazstvo vo voľbách primátora hlavného mesta SR Matúš Vallo, kandidujúci s podporou mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia. Svoje víťazstvo označil za prejav dôvery voličov "slušných a čestných odborníkov, ktorí majú radi Bratislavu a jediným ich motívom sa vydať na túto cestu je úprimná snaha zmeniť mesto k lepšiemu". Vyjadril presvedčenie, že výsledok volieb nie je iba želaním zmeniť politikov. "Je to aj želanie zmeniť prístup k mestu a ja som rád, že môžem byť súčasťou tejto zmeny," uviedol. Poukázal na to, že kampaň, ktorú so svojím tímom viedol, bola slušná, transparentná, kreatívna a najmä sa diala priamo medzi ľuďmi. "Presne takýmto štýlom, ako sme robili kampaň, chcem riadiť hlavné mesto," uistil.
Podľa jeho slov nastáva obdobie spolupráce. "Chcem vyzvať všetkých aktívnych, kreatívnych a zapálených ľudí, aby sa pridali k tejto spolupráci a snahe zmeniť naše mesto v lepšie miesto pre život," povedal. Poďakoval sa svojim podporovateľom, najbližšej rodine i všetkým Bratislavčanom, s ktorými sa počas svoje kampane stretol. "Načerpal som od vás nielen energiu, no mnohému som sa od vás naučil – pokore, načúvaniu i trpezlivosti. Sľubujem, že takto budem viesť Bratislavu ako primátor," zdôraznil Vallo.
Svoje víťazstvo oznámil po tom, čo po tretine spočítaných okrskov v hlavnom meste disponoval výrazným náskokom pred svojimi protikandidátmi, ktorí už priznali svoju volebnú porážku.

Ivo Nesrovnal: Bratislavčania rozhodli, gratulujem M. Vallovi k víťazstvu

Súčasný primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý chcel tento post obhájiť v komunálnych voľbách ako nezávislý kandidát, zablahoželal svojmu súperovi Matúšovi Vallovi (kandidát s podporou Progresívneho Slovenska a Spolu – občianskej demokracie) k víťazstvu vo voľbách. Sčítaných v tom čase však nebolo ešte ani 30 percent hlasov. "Bratislavčania rozhodli. Chcem sa všetkým Bratislavčanom poďakovať, všetkým tým, ktorí prišli k voľbám a prejavili záujem o svoje mesto. Osobitne sa chcem poďakovať tým, ktorí ma podporili. Boli ich veľmi veľa, ale tentoraz to na víťazstvo očividne nestačilo," vyhlásil Nesrovnal. Svojmu protikandidátovi Vallovi zatelefonoval a zagratuloval mu k víťazstvu v komunálnych voľbách. "Dúfam, že bude dobrým primátorom. Hlavné mesto mu odovzdám v omnoho lepšom stave, než som ho prebral ja. Budem mu pomáhať ako budem vedieť, aby svoju funkciu vykonával dobre, pokiaľ o to bude stáť," skonštatoval. Nesrovnal sa poďakoval svojej rodine i spolupracovníkom za podporu a spoluprácu. "Som hrdý na to, že som štyri roky mohol slúžiť Bratislavčanom. Som hrdý na to, čo sme všetko s týmto tímom dokázali. Bratislavu odovzdávame v neporovnateľne lepšom stave, ako sme ju dostali," deklaroval dosluhujúci primátor.

Václav Mika: Hlas ľudu je jasný, víťazom volieb je M. Vallo

Václav Mika, ktorý sa ako nezávislý uchádzal v sobotných komunálnych voľbách o post šéfa bratislavskej samosprávy, zablahoželal k víťazstvu svojmu súperovi Matúšovi Vallovi (kandidát s podporou Progresívneho Slovenska a Spolu – občianskej demokracie). "Voľby sú za nami, realita je pomerne jasná. Je čas povedať, že máme víťaza volieb. Je to Matúš Vallo. Zablahoželal som mu a poprial som mu dobré smerovanie, dobrý vietor a veľa síl na to, aby mal energiu viesť naše mesto najlepšie, ako môže," uviedol Mika na brífingu vo svojom volebnom štábe. Poznamenal, že víťaz volieb si zároveň berie zodpovednosť za vývoj nášho mesta. Verí, že hlavné mesto dostalo "do čela" človeka, ktorý mu bude pomáhať.
Mika opätovne poďakoval voličom za ich dôveru, ktorú mu vo voľbách prejavili. "Pre mňa je to veľké posilnenie v tom, že to bola pre mňa úplne nová misia, nová životná energia, ale aj veľký záväzok," poznamenal Mika. Zo svojej prehry nikoho neviní, berie si z toho skôr ponaučenie. "Nebudem mať žiadne nálady porazenecké, ublížené. Hlas ľudu je jasný," podotkol Mika. Ubezpečil, že nikam neodchádza a Bratislava zostáva aj naďalej jeho mestom pre život. V najbližšom období sa chce venovať predovšetkým svojej rodine. Na otázku, či by išiel do toho znova, odpovedal, že momentálne nevie. Zdôraznil však, že cestu, ktorú pre voľby prešiel, neľutuje.

Ján Mrva: Som sklamaný z výsledku, ale gratulujem M. Vallovi

Kandidát na primátora mesta Bratislava Ján Mrva priznal porážku. Uviedol, že neskrýva sklamanie a zablahoželal Matúšovi Vallovi, ktorý bude podľa predbežných výsledkov novým primátorom Bratislavy. "Neviem skryť sklamanie z tohto výsledku, ale je slušné pogratulovať víťazovi," uviedol v reakcii na predbežné výsledky volieb Mrva. "Ja som ponúkal ako kandidát demokratickej opozície skúsenosť, výsledky, odbornosť, Bratislavčania si vybrali sympatie mladého muža, jeho plán a tím. Tak som zvedavý, ako ho naplní. Budem mu v tom držať palce, ale budem ho ako demokratická opozícia kontrolovať, či ho napĺňa tak, ako to sľúbil, hlavne transparentne a odborne," avizoval. Vo svojom vyjadrení poďakoval všetkým, s ktorými sa stretol počas svojej kampane, rodine, deťom, manželke a tímu, ale aj politickým stranám a hnutiam, ktoré ho podporovali. "Uvidíme ďalej, aká bude moja politická budúcnosť," ozrejmil. Doplnil, že teraz si plánuje poriadne oddýchnuť, pretože kampaň bola náročná. Na záver avizoval, že má čisté svedomie a počas kampane urobil všetko, čo mohol.

Výsledky komunálnych volieb a počty hlasov pre kandidátov na primátora mesta nájdete TU.

(TASR, foto: TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie články